laatstgenoemd land en Japan en tusschen Australië en Japan; dat er een zekere spanning heerscht tusschen Engeland en Japan is wel te vermoeden, doch is niet met zekerheid vast te stellen. Thans kan reeds als vaststaande worden aangenomen, dat de wereldvrede waarnaar zoovelen verlangen, voorloopig niet op aarde zal heerschen en dat de Volkerenbond, welke deze vrede tot stand zou brengen, wellicht eenigszins den oorlog zal beper ken, doch hem nimmer zal kunnen doen verdwijnen. De geaardheid van den mensch, welke tevens die der rijken en de te volgen staatkunde bepaalt (het bevorderen van het eigen welzijn) is steeds de oorzaak van het ontstaan van oorlo gen geweest en zal dit zeker nog in de eerste eeuwen blijven. Hoe gaarne wij dit ook anders zouden wenschen, het is goed de waarheid onder de oogen te zien en ons niet in ijdele toe- komstdroomen te verliezen. Juist in deze tijden moet de nuchter denkende mensch, de mensch, die met zijn beide beenen op den grond staat en geen droombeelden najaagt, onze eenige raads man zijn. Indië zal goed doen zich voor hare verdediging te wapenen. Om ons heen hebben EngelandAmerikaAustralië en Japan de grootste belangenChina kan misschien de eerste eeuwen nog buiten bespreking worden gelaten, terwijl ook de belangen van Frankrijk, Siam enz. evenzeer buiten beschouwing kunnen blijven. Bestaat de mogelijkheid dat een der genoem de groote mogendheden een veroveringsoor log tegen ons zal ondernemen? M.i. is dit uitgesloten evengoed als Nederland zelf door zijn ligging en door het eigenbelang der groote mogendheden ge vrijwaard is van een verovering (niet van een tijdelijke bezetting) evenzoo heeft Indië niets te duchten van dit gevaar Amerika wenscht geen koloniën, heeft reeds meer dan vol doende te doen met de opvoeding tot zelfstandigheid van de in den Spaansch—Amerikaanschen oorlog veroverde strekenhet zoekt meer naar afzet in andere rijken en in hunne koloniën. Australië bezit meer land dan hare blanke bevolking zal kunnen ontginnen; het in bezit nemen van de eilanden der Duitschers en de zucht naar die, welke door Japan zijn veroverd, wijzen minder op veroveringszucht, dan wel op een streven het land te vrijwaren tegen een gevaarlijken nabuur. Engeland is onze grootste bondgenoot en zal dit voorloopig blijven, niet uit sympathie, maar uit eigenbelang. Het kan geen Tenminste zoolang Engeland de macht houdt van thans. Red. 2

Indisch Militair Tijdschrift | 1921 | | pagina 2