Behalve de ellende, in het eigen land te lenigen, moesten de bondgenooten worden ondersteund. Oostenrijk moest worden geholpen met graan en mais deels uit D. afkomstig, deels uit RoemeniëBulgarije werd gesteund met allerlei voedingsmidde len, maar vooral met haver en hooi. Constantinopel werd door D. van brood voorzien. In de herfst van '16 opperde men het plan om een centraal verplegingsbureau op te richten voor den Vierbond onder D. leiding. Het verplegingswezen was echter in de verbonden staten zoo uiteenloopend, dat de gedachte van de baan raakte. Ludendorff beklaagde er zich herhaaldelijk over „dasz unsere Verbundeten uns das Durchhalten erleichtern könnten" en „dasz Bulgariën noch mehr leisten kann, ohne selbst irgendwo in Not zu geraten." 1918. Dit jaar bracht de ontknooping van het vreeselijke drama. Het sterfteprocent van het volk van '15 tot '18 liep van 9.5°/0 tot 37°/0, de kindersterfte steeg voor die van 1 5 jaar tot 49,3°/0, voor die van 5—15 jaar tot 55°/0. De geboortenterugloop bedroeg in de oorlogsjaren 4.000.000. De verplegingstoestand in de eerste helft van '18 was in één woord: ontzettend. Bij het einde van het oogstjaar17/18 waren de D., om te kunnen volhouden, genoopt door vroeger te dorschen „voorschot" te nemen op den oogst van het komende jaar. In het tweede halfjaar '18 droeg de verplegingstoestand een catastrophaal karakter. Ten gevolge van de nederlagen aan het W. front en de Nov. revolutie gingen groote levensmiddelen- voorraden verloren. Reeds met den terugtocht der troepen begon de demoralisatie een agressief karakter te dragenhet eerst toonde zich dat op de etappelijnen natuurlijk, deze lijnen waren ook de toevoerwegen voor de revolutionaire denkbeelden naar het leger. De rijke voorraden van de Kriegsproviantamter en die der verplegingstreinen werden geplunderd en toen de revolutie uitbrak, werden ook de Proviantamter in het binnenland geroofd. Eerst was dus het leger het doelwit der volksrazernijmen was waanzinnig Knurt der Magen, schwinden unter dem Mangel an Nahrung die physischen Krafte, legt sich auf das gequalte Hirn der schmerzende Druck des Hungers, dann sinken Idealismus und Moral ins Grab. Der krasseste Egoismus macht sich breit und der Selbsterhaltungstrieb übernimmt die Führung im Denken und Tun. Der Mensch nahert sich dem Tier. (von Frangois). Toch heeft men langen tijd het leger verpleegd op den voet van overvloedhiertoe was men in staat door de opofferings gezindheid van een intensief nationaal voelend volk: ..Wir da- heim sind bereit für Euch zu entbehren", was het thema van menigen brief, die mij ter inzage werd gegeven. 31

Indisch Militair Tijdschrift | 1921 | | pagina 31