betere en rustiger nabuur wenschen dan op dit oogenblik, mits het in ons gebied dan ook in alle opzichten rustig blijve. hen ver overing door het Britsche rijk is zóó onwaarschijnlijk, dat zij gerust tot de onmogelijkheden kan worden gerekend. Nu onze oude tegenstander in de vele Eng. oorlogen zich ook ten koste van ons tot de eerste zeemogendheid heeft opgewerkt, in den loop der tijden de koloniën en steunpunten, welke hij behoefde, ook inderdaad heeft verkregen, zijn er geen redenen meer aanwezig om ons thans nog vijandig te zijn Bovendien liggen de Britsche belangen meer in de streken, welke tusschen de Middellandsche Zee en Br. Indië zijn gelegen, z. a. Palestina Mesopotamie en Perzië. In deze omstandigheden en in verband met den toestand in Eng.-Indië is het voor Engeland van het grootste belang een rustigen nabuur te hebben en eischt zijn eigenbelangeen veran dering in dezen toestand zooveel mogelijk tegen te gaan. Eindelijk behoeft men ook van Japan in dit opzicht geen gevaar te duchten; niet alleen dat uit een oogpunt van kolonisatie China en vooral Korea, mogelijk ook Siberië meer de voorkeur verdienen dan de tropen, doch dit rijk weet maar al te goed, dat Engeland, Australië en Amerika zich tegen een poging tot verovering der Nederlandsche koloniën zouden verzetten. De gunstigste tijd voor zulk een onderneming was ongetwijfeld gedurende den grooten oorlog, toen de andere mogendheden het zoo druk met hunne eigen zaken hadden en toch zouden, naar onze meening, zelfs in die omstandigheden zij zich niet bij zulk een handeling hebben neergelegd. Is naar onze meening het gevaar voor verovering zeer gering te achten, een andere zaak is het t.a.v. een mogelijke neutraliteitsschending in een toekomstigen oorlog, in verband met een tijdelijke bezetting van voor de betrokken mogendheden gunstige punten t.b.v. de operatiën ter zee. Allereerst dient te worden uitgemaakt, of er kans bestaat op een oorlog tusschen eenige rijken, waarbij Indië zou kunnen worden betrokken. Een ieder die de verschillende, in de couranten voorkomende, berichten leest, zal het wel duidelijk zijn, dat die kans niet gering is te achten. (Californië—China SiberiëYap en de Jap. immigratie in Australië). Welke rijken in een toekomsti gen oorlog tegenover elkaar zullen komen te staan, is moeilijk vast te stellen; het waarschijnlijkste zou een oorlog zijn tusschen Amerika en Japan, waarbij zich kunnen voordoen de combinaties Japan Engeland contra Amerika en Japan contra Engeland Austratië en Amerika. Tenzij het moederland (Nederland) aansluiting bij vijanden van Enge land zou (moeten) zoeken. Red. 3

Indisch Militair Tijdschrift | 1921 | | pagina 3