De eerste combinatie komt ons minder waarschijnlijk voor mocht Engeland zich zoo nauw met Japan verbinden, dat het met dit rijk in een geschil tusschen Japan en Amerika tegenover Amerika zal komen te staan, dan zal n.o.m. in de eerste plaats Australië zich onzijdig houden, zoo niet zich van Engeland af scheiden, om met Amerika samen te gaan. Australië's eigenbelang zou het in zulk een geval hiertoe noodzaken. Deze mogelijkheid reeds, zal een dergelijk nauw samengaan van Engeland met Japan in den weg staan de zoo goed bekende Engelsche politiek zal de bepalingen van het verbond wel zoodanig stellen, dat dit rijk in zulk een geval zich onzijdig kan houden. De tweede combinatie is eerder te verwachten. In een strijd van Amerika tegen Japan zal de strijd in hoofd zaak door de zeestrijdkrachten worden beslist; nemen we nu het beeld van het toekomstig oorlogstooneel in oogensclnuw dan blijkt uit bijgaande schets, overgenomen uit de Asiatic Review en uit het Soerab. Handelsblad van 11 Dec. 1920, dat de eenige Amerik. steunpunten zich bevinden op Hawai (Pearl Harbour) en op de Philippijnen (Subigbaai ten N. van Manilla), terwijl Japan, dank zij den grooten oorlog, zich meester heeft gemaakt van de Ladronen en Marshall-eil., waardoor het zich heeft geschoven tusschen beide steunpunten i n. In verband met de afstanden is Japan in het voordeel en tenzij de Amerik. steunpunten van land- en zeezijde afdoende worden versterkt, zal de kans zeer groot zijn, dat zij (in ieder geval het steun punt in de Subigbaai) zijn gevallen, vóór de Amerik. vloot ten tooneele verschijnt. In dit verband vei dient het de aandacht, dat volgens de jongste volkstelling op de Hawai eiln., met een inheemsche bevolking van 256000 zielen, zich 109000 Japanners bevinden, waarvan volgens meergenoemde editie van het S. H. 50.000 legerreservisten. Dat Japan zich voorbereidt op mogelijke gebeurtenissen en zijn positie in den Grooten Oceaan wil versterken, blijkt uit de voorgenomen versterking van de Baai van Tokio, waar de ingang versterkt wordt door het oprichten van forten te Uraga, terwijl dit bij de Baai van Osaka geschiedt door Kata en Yura en ook Imabaru te versterken. Ook de Lutsju-eil. (Lioekioe-eil.) en de Bonin-eil. zullen worden versterkt. De versterking van de troepen op het eiland Formosa met 1 div. z. g. om een verwachten opstand het hoofd te bieden, geeft ook te denken. Blijft de strijd tot deze staten beperkt, en zelfs al schaart Australië zich aan de zijde van Amerika, dan zal Indië n.o.m. weinig gevaar loopen. 4

Indisch Militair Tijdschrift | 1921 | | pagina 4