In het eerste geval zal het oorlogstooneel buiten onze grenzen vallen en in het tweede geval zullen de Australische strijd krachten een vereeniging met de Amerikaansche vloot trachten te zoeken in de richting van Hawai. Aangezien de afstand Hawai Fhilippijnen, dan wel HawaiJapan nog te groot is, zal men er op uit zijn hulpsteunpunten te zoeken ter hoogte van Br. Guinea of nog liever op de Carolinen of de Ladronen. De toestand verandert echter, indien Engeland zich in den strijd mengt. Kiest dit land de zijde van Japan, dan kan de Engelsche vloot Hongkong als hulpbasis kiezen en na den val van het Amerikaansche steunpunt in de Subigbaai, dit als steunpunt gebruiken. Scheidt nu Australië zich van het Br. Empire af, en wordt het tegenstander van het moederland, dan zal de Australische vloot z. n. een vereeniging met die van Amerika zoeken in de richting van Hawai (zie hierboven). Van de zijde van Engeland zal in deze richting het gevaar van neutraliteits-schending, in verband met den afstand van Singapore Hongkong en Singapore Subigbaai, niet groot zijn, te minder, waar z. n. op de kust van Serawak een hulpbasis kan worden ingericht. Spoedig zal de afrekening met Australië worden gehouden het is zeer waarschijnlijk, dat tegelijk met een actie van Japan tegen de Subigbaai, de Engelsche vloot tegen die van het afvallige gemeenebest zal optreden en het is nu slechts de vraag waar die Austr. vloot zich op dat oogenblik zal bevinden. Een vereeniging van de Austr. vloot met die van Amerika is dan haast ondenkbaar, zij zal het eigen land moeten verdedigen; een treffen om en nabij Nieuw-Guinea is dan waarschijn lijk, tenzij de vloot zuiver defensief optreedt. De Cocos-eil. kunnen voor een deel als een hulpbasis dienen, doch zeer waarschijnlijk zal een steunpunt in het oostelijk deel van onzen archipel worden ingericht. De vraag rijst welke gedragslijn wij in deze omstandigheden zullen moeten volgen? Trachten wij met geweld deze neutraliteitsschending tegen te gaan, dan worden wij de bondgenoot van Amerika en Australië. Treedt de vloot van laatstgenoemd land offensief op (het voor ons gunst gste geval) dan zal een treffen plaats vinden in onzen archipel en is de uitslag reeds thans te voorspellen. Vóór en aleer de Amerikaansche vloot, al was zij tijdig te Hawai ver zameld, zou hebben kunnen ingrijpen zou de gecombineerde Nederl. Austr. vloot vernietigd zijn. Het welbegrepen eigenbelang kan dus zulk een handelwijze niet rechtvaardigen. Moeten wij dan de schending van onze neutraliteit lijdelijk aanzien Alvorens op deze vraag te ant woorden verdient het aanbevelmg de andere gevallen nader te beschouwen. Gaat in het conflict: Eng. Japan contra Amerika, Australië 5

Indisch Militair Tijdschrift | 1921 | | pagina 5