met het moederland mede, dan is de afstand van zijn oorlogs havens tot de Philippijnen te groot; een steunpunt op de Caro- linen lijkt minder wenschelijk; in verband meteen noodzakelijke vereeniging der strijdkrachten in de richting van de Philippijnen is het daarom niet onwaarschijnlijk, dat dan in de Molukken een hulpbasis zal worden ingericht. In ieder geval is de kans groot, dat in zulk een geval onze neu raliteit zal worden geschonden.' e uitslag van een geweldadig tegengaan van deze schending behoeft niet nader te worden aangegeven. Behoort de combinatie EngelandAustraliëJapan contra Ame rika niet tot de onmogelijkheden, onwaarschijnlijk schijnt zij ons toch. Hoe worden echter de verhoudingen, indien de combinatie EngelandAustraliëAmerika contra Japan optreedt? De concentratie van de Britsche en Austr. vloten zal dan in de richting van de Philippijnen plaats hebben in verband met den afstand zal een tusschensteunpunt op de Carolinen of in de Molukken worden gezocht. De kans op schending van onze neutraliteit wordt zeer groot. Verzetten wij ons tegen deze schending, zoo worden wij de bondgenooten van Japan, een toestand waaraan beide partijen niets zullen hebben eer wij in de gelegenheid zouden kunnen zijn Japan hulp te bieden (sic) of hulp van deze te verkrijgen, is onze kleine vloot vernietigd. Gaan in een toekomstigen oorlog Amerika en Japan samen tegen Engeland en Australië, een geval dat moeilijk is in te denken, dan zal de Austr. vloot zich met de Engelsche moeten vereenigen gevaar van schending onzer neutraliteit is groot te noemen. Voor ons is echter de uitslag van den strijd van het allergrootste belang; blijft Engeland overwinnaar, dan zal voor ons alles bij het oude blijven, doch indien de tegenpartij de overwinning behaalt, kunnen de toestanden geheel veranderen. Zal het den Amerikanen dan gelukken ons te beveiligen tegen minder vriendelijke handelingen van Japan of zal wellicht de steun van Japan aan Amerika door ons moeten worden betaald in den vorm van afstand van een deel van ons grondgebied In het gunstigste geval zal Japan onze nabuur worden en zal, alle Japan-Nederiandsche Commissies ten spijt, de kans op wrijving uiteraard veel grooter worden. Ook voor ons is het wenschelijk, dat de verhoudingen om ons eilandenrijk dezelfde blijven. Uit de in beschouwing genomen gevallen blijkt o. i. ten volle, dat le. een oorlog tegen Engeland een vernietiging van onze vloot met de daaraan verbonden gevolgen beteekent, 2de. een samengaan met Engeland ons bestaan waarborgt Een keuze kan niet moeilijk zijn we zullen ons moeten scharen aan de zijde van deze mogendheid. Tenzij Eng, verliest. Red. 6

Indisch Militair Tijdschrift | 1921 | | pagina 6