Aan de politiek dus de taak reeds in vredestijd in deze rich ting werkzaam te zijn. Het is echter begrijpelijk, dat onze eventueele bondgenooten ons niet voor niets zullen steunentegenover hunne prestatie zal een andere moeten kunnen worden gesteld, willen wij althans vermijden, dat de betaling der diensten zal geschieden door het afstaan van een deel van ons gebied. M. a. w. wij zullen Enge land een voldoenden steun moeten kunnen verleenen in den vorm van een vloot, welke, zij het ook uit klein materieel be staande (kruisers onderzeebooten torpedojagers) een waardevol toevoegsel aan zijn vloot beteekent en tevens de noodige steun punten t. b. v. een actie tusschen de Philippijnen en N. Guinea beschikbaar moeten hebben. Dit laatste is van belang in een oorlog tusschen Engeland en Japan contra Amerika, zoowel als in dien van Amerika- Engeland tegen Japan. In het eerste geval zullen de gecombi neerde vloten zich kunnen baseeren op de steunpunten op de Oostkust van JapanHongkong (later wellicht de Subig-baai). Het zal dan zeer gewenscht zijn, dat wij zullen kunnen steunen op een basis in het Oostelijk deel van den archipel, n. 1. ter hoogte van Menado en (of) Amboina. Dit laatste steunpunt zal voor een eventueel optreden tegen Australië van groot belang zijn. De hoofdbases zullen dan worden gevormd door Singapore en Soerabaja. In het tweede geval zullen de gecombineerde vloten kunnen steunen op Hongkong Subigbaai en Menado of (en) Amboina. De instelling van de inheemsche militie op Amboina en in de Minahassa zal dan een groote factor in de defensie vormen de militie zal in hoofdzaak de steunpunten moeten beveiligen tot de aankomst van versterkingen uit Java. Vliegstations, z. n. ook voor watervliegtuigen (Meer van Tondano) zullen moeten worden gezocht en ingericht, terwijl de aanwezigheid van olie in Djambi en Balikpapan, die van steenkolen en mineralen op Celebes voor de verdediging van groot voordeel zal zijn. Het behoud en de deugdelijke bescherming van de installaties is dan van het hoogste gewicht, zoodat ook hiervoor wellicht troepen van uit Java noodig zullen zijn. Het bezit van een vloot als boven is aangegeven, waarvan het vaststellen van samenstelling en sterkte aan de Marinedeskundi gen zij overgelaten, in verband met een verbond met Engeland, is naar onze meening het beste middel om Indië te verdedigen Waar langzamerhand de Buitengewesten in belang rijkheid toenemen, gaat het niet meer aan deze geheel onverde digd te laten, trouwens ook Java zal hierdoor beter zijn te ver dedigen. 7

Indisch Militair Tijdschrift | 1921 | | pagina 7