Het staat bij ons vast, dat een dergelijke vloot niet boven onze krachten gaat, ook niet uit een oogpunt van personeelsvoorziening Het belang van een steunpunt in Str. Soenda is dan n h. v. kleiner geworden, hetgeen in verband met de groote moeilijkhe den aan de inrichting ervan verbonden, niet valt te betreuren Soerabaja zal als vlootbasis behouden moeten blijven. Aan een vermindering van de landmacht kan, zwak als deze is, niet gedacht wordenaangewezen, o.a. tot de verdediging der steunpunten onzer Marine, zal eerder een versterking noodig zijn, in ieder geval zal een betere uitrusting met de mo derne strijdmiddelen niet achterwege kunnen blijven. De voorstellen van de Interdepartementale Commissie worden met groote spanning tegemoet gezien mogen zij de groote lijnen voor de defensie bevatten, zoodat op logische wijze leger en vloot kunnen worden opgebouwd, dan wel gereorganiseerd. In het bovenstaande is uitgegaan van de veronderstelling, dat de belangen van het moederland niet in strijd zijn met die van Indië. Uiteraard zal het moederland bij hare buitenlandsche po litiek in hooge mate met Indië rekening houden. Het belang van Indië toch is, over het geheel genomen, zeer zeker ook het be lang van Nederland. Aansluiting van Nederland bij Engeland is o. i. op zich zelf al min of meer aangewezen, maar wordt dit bijna volkomen door het feit, dat het belang van Indië zulks èischt. Intusschen is het niet onwaarschijnlijk, dat Nederland zal blij ven volharden in de tot nu toe en met succes gevolgde politiek van „splendid isolation", omdat a. aan de aansluiting van een kleineie bij een grooten staat ongetwijfeld voor den kleinere niet onbedenkelijke nadeelen verbonden zijn, of althans kunnen zijn b. het belang van Engeland, ook zonder aansluiting, het hand haven van den status quo in Nederland en in Ned O Indië eischt. m Z^n ec'lter gevallen denkbaar, waarin het belang van Nederland en dat van Indië niet paralel zouden loopen, lijnrecht met elkaar in strijd zouden zijn, nl.: Ie. Indien Engeland noodgedwongen (want liever zal het zulks vermijden) de Ned. neutraliteit (in Ned.) zou schenden. Hier zou Nederland tegenop moeten komen (nl. indien het bij zijn neutrale houding blijft volharden) en zoo zou ooi log ontstaan tusschen Nederland en Engeland, met als gevolg vijandelijkheden in Indië met Engeland, in strijd met de be langen van Indië. Bij de huidige staatkundige verhouding tusschen moederland en koloniën zou een en ander aanvaard dienen te worden. 8

Indisch Militair Tijdschrift | 1921 | | pagina 8