2e. Indien Engeland, noodgedwongen, in Indië onze neutraliteit zou schenden, waardoor Nederland, door Indië, mede tegen eigen belang in, gedwongen zou worden vijandig te worden tegen Engeland De vraag rijst dan pok onwillekeurig of indien Nederland geen aansluiting bij Engeland wenscht het geen zaak is, de mogelijkheid te scheppen, dat in internationalen zin Holland en Indië elk eigen wegen bewandelen. Autonomie van Indië, wat buitenlandsche aangelegenheden betreft, zou bij het volharden in de oude gedragslijn van isolatiën o. i. niet ongewenscht zijn. E. N. V. BERICHTEN WISSELING TE VELDE. (Slot) c. Berichten wisseling bij de bereden artillerie. I. Telefonisch. Er zal thans wel niemand meer het groote nut van telefonische verbinding voor de Art. ontkennen. In tegenstelling met de Inf. is het hierbij wel degelijk noodzakelijk, dat per batterij een bepaalde hoeveelheid materiëel beschikbaar is. Alleen kleeft ook aan deze organisatie de groote fout, dat het personeel geen goede opleiding kan krijgen, omdat de aangewezen instructeurs, de offn., geen goede opleiding gehad hebben Wordt daar afdoende verbetering in gebracht, dan zullen de resultaten aanzienlijk verbeteren. Wel is waar is bij A. O 1918 no. 103 bepaald, dat jaarlijks eenige officieren en onderofficieren van de Art. een opleiding in telefonie bij detelegr. afd. van het Korps G.Tr zuilen ontvangen, doch het aantal deelnemers is n. m m. te gering om spoedig goede resultaten op te 1- veren. Waarom is die opleiding voor de Art. wèl en voor de Inf. niet noodig? II. Optisch. Als bij de Inf. (Zie b. II.) d. Berichte n wisseling bij de vestingartillerie. Hien/an is mij maar heel weinig bekend, echter doet het „Voorschrift cp den Telef dienst van de Vest. Art." het ergste ver moeden, wat betreft de deugdelijkheid der opleiding. Voor be langstellende lezers verwijs ik naar dit voorschrift, doch raad hen tevens aan daarbij de critiek van den Kapitein MAURER te le/en n. 1. „Onze voorschriften voor de Veldtelefonie (I. M. T. 1916 blz. 154). 9

Indisch Militair Tijdschrift | 1921 | | pagina 9