De oefeningen denk ik me ongeveer als volgt le oef. 20 M. Staande opgelegd, 5 patr. schot voor schot. 2e 50 Liggend idem 3e 100 id id, doel eenmansschijf. 4e en volgende in den geest van het bestaande V. S. I., doch op ringschijven 1 en 3 en schijven fign. 14 t/m 18. Ringschijf No. 2, strook en kwadraatschijven vervallen Voor de le en 2e oefening lijkt mij een schijf, voorstellende een wild varken, de meest geschikte, vooral voor de Inlanders. Onze tot nu toe gebruikte schijven vertoonen veel te weinig over eenkomst met een levend wezen. Gevechtsschieten eveneens in den geest van het bestaande V. S. I. 111. De schietoefeningen bij den troep. Bij de voorbereidende oefeningen vooral te waken tegen eentonigheid. Achterlijken zie boven. Het schoolschieten. Deze benaming schijnt ook al geen goed keuring te kunnen verwerven en kan mogelijk beter genoemd wordenIndividueele oefeningen. Deze benaming sluit niet uit, dat 2 of 3 man tegelijk schieten, immers, de opleiding is indi vidueel en niet het schieten. Bij de regeling op de baan stel ik mij het doorhalen der loo- pen geheel anders voor en wil hierop terugkomen bij het onder houd der wapening. De baancdt. overtuigt zich, dat de loopen droog zijn.Hij die schieten moet noemt naam en Stb. No., meer niet. Als „oefeningen" denk ik mij een 15-tal, in den geest van de nu aangegeven school-en indiv. gevechtsschietoefeningen, verdeeld in kl. A en B, verschillend in tijdsduur. Scherpschutters worden zij, die bij 4/5 der geschoten oefeningen aan de eischen B vol deden, met een minimum van 12 geschoten oefeningen.Voor den resteerenden tijd kan de C (d) Cdt zelf oefeningen organi- seeren. De gezamenlijke gevechtsschietoefeningen te beperken in aan tal en eenvoudiger en ook hier vrijheid voor de Cn, zelf oefe ningen samen te stellen 2). Besprekingen in den geest van het bestaande V. S I. zijn van geen enkel nut3), immers deze hebben tot grondslag de trefkans berekening. En nu is dat heel aardig in theorie, in de practijk is die trefkansberekening, bij den troep althans, van nul en gee- ner waarde, omdat op de ligging van het G. T. (waar het om Het aantal schrijven dient zeer zeker te worden beperkt. Bij het begin der opleiding is een groote schijf noodig om alle schoten op te vangen, Zoo spoedig mogelijk dient echter op figuurschijven te worden geoefend. Red. 2) Een model, zooals thans bestaat, is voor velen gemakkelijk, zoo niet noodig. Het moet echter niet bindend zijn. Red. 3) Accoord. Red. 10

Indisch Militair Tijdschrift | 1921 | | pagina 10