Voorts zal het dikwijls gebeuren, dat bij nacht gearbeid moet worden (b. v. aan verkeersmiddelen); behalve dat tevoren, gedurende den marsch, dezelfde afstanden zijn afgelegd als door de Inf., is het werk bij duisternis of lamplicht uiterst ver moeiend. Hieruit volgt, dat de genietroepen zooveel mogelijk gespaard dienen te worden; men drage hun geen arbeid op die evengoed door de andere wapens kan worden verricht, want dit kan ten gevolge hebben, dat zij wegens uitputting of vermoeidheid niet meer in staat zijn eenig werk te verrichten. Voor troepencommandanten geldt daarom ais onafwijs bare eisch, dat zij volledig op de hoogte zijn van de mate van arbeidsvermogen van de Genietroepen. Volgens het W. j. '18 van de 1. K. V. is in beginsel vastgesteld, dat de practische bedrevenheid in het pionieren bij de Inf. korpsen o m. zal zijn te verhoogeu door van elk der op Java aanwezige Batons gedurende een zestal weken een det. ter sterkte van een brigade on der een off. bij de genietroepen te detacheeren, om aldaar in verschil lende pionierwerkzaamheden te worden geoefend voorwaar een maatregel, die zeer toegejuicht moet worden.2) Ik zou echter nog wat verder wenschen te gaan, men moest voor de offn. der an dere wapens nog meer de gelegenheid openen, om bij de genie te worden gedetacheerd. Bij iedere Veldcie zou b. v. doorloopend een off. van een ander wapen kunnen worden ingedeeld, telkens voor een tijd van 6 maanden. Het spreekt vanzelf, dat dit eerste mogelijk zal wezen, wanneer er bij de verschillende wapens geen nijpend gebrek meer heerscht aan offn.3) Aan den anderen kant zullen de offn. en kader der Ge= nie tactisch goed onderlegd moeten zijn, opdat zij de hun verstrekte opdrachten kunnen uitvoeren geheel in over eenstemming met de eischen van de tactiek. Aan dit laatste ontbreekt bij ons nog het een en ander Immers onze Genieoffn. worden als luit. in den regel slechts 2 jaren bij de Genietroepen geplaatst, om vervolgens hunne luitenantsjaren bij den Staf te dienen, waar ze werkzaamheden krijgen te verrichten, die met hunne oorlogstaak nagenoeg niets uit te staan hebben. Deze werkzaamheden zijn voorts zóó omvangrijk, dat er nagenoeg geen tijd op overschiet om naar behooren op de hoogte te blij- van de tactisch-militaire wetenschap. Ook de kapiteins die bij den Dit geldt in de eerste plaats voor de bijzondere technische afdeelingen, als telegraaf (radio-) en zoeklichtafdeelingen. Red. 2) In 1919 is met de detacheering van Inf. detn. bij de Genie begonnen. De opleiding zou veel meer intensief kunnen zijn, als er bij de Genie troepen voldoende offn. en goed geschoold kader voor deze opleiding be schikbaar waren. Red. 3) A quand ga Red. 19

Indisch Militair Tijdschrift | 1921 | | pagina 19