bij het beveiligen van transporten, maar ook bij de uitvoering van andere technische opdrachten, die bijzonderen spoed ver- eischen. Daarom is het zeer noodig, dat in tijd van vrede deze aangelegenheid behoorlijk wordt voorbereid. Hoe moet het nu gaan, als plotseling behoefte gevoeld wordt aan deze bereden pioniers, waar moeten in eens de voertuigen of rijwielen vandaan komen, en op welke wijze moeten de gereedschappen, spring en ontstekingsmiddelen worden meegevoerd Ik zou hiervoor het volgende willen aanbevelen: Waar de sectie toch al niet sterk is—ze telt in oorlogstijd slechts 10 Eur. en 20 Inl. geniesoldaten ware deze sectie uit te breiden met b. v. 1 Eur. sergt., 1 Eur. korp., 2 Eur. en 3 Inl. geniesoldaten op rijwielende gevechtswaarde van het geheel zou er aanzienlijk door worden verhoogdOp de rijwielen zouden, b. v. in tasschen of manden, de gereedschappen en materialen moeten worden meegevoerd, die noodig zijn bij opruimingen en vernielingen, terwijl de manschappen bijzonder goed geoefend moeten zijn in het snel berekenen, aanbrengen en ontsteken van ladingen, en het c. q. zonder springstof onbruikbaar maken van voertuigen, spoorwegmaterieel en electr. installaties, en ten slotte- in verband met 19 van de H. O. S., ook in het seinen. In deze staat voorgeschreven, dat wanneer tusschen bewegende troepen moet worden geseind, het gewenscht is, dat de seinploe- gen zich snel kunnen verplaatsen (te paard, per rijwiel of voer tuig). Op deze aangelegenheid zal later bij de behandeling van het optisch seinen nader worden terruggekomen 2). De secties genietroepen in ons leger worden gecommandeerd door een luitenant. Van de halve conrpn., die bij de Brigades behooren, worden er 2 gecommandeerd door een kapitein, van de overige is de oudste sectie-cdt. tevens commandant der halve compie; n. m. m. is het noodzakelijk, dat de sterkte van de laatste bedoelde halve compn. met één luitenant wordt uitgebreid, die optreedt als Comdt. der halve c i e. Het zal immers zeer dikwijls gebeuren dat een sectie zelfstan dig arbeid moet verrichten, waarbij de leiding van een Genie- off. onmisbaar is. Indien nu, in zoo'n geval, de sectie Comdt. buiten gevecht wordt gesteld en er is geen off., die hem ver vangen kan, dan zal er al heel weinig van het werk terecht komen. Tijdens den marsch en in het algemeen, zoolang de genie nog geen bepaalde opdracht heeft gekregen, kan indien de bovengenoemde uitbreiding heeft plaats gehad, de Comdt. der 1) Men rekene toch vooral ook op gesneuvelden, gewonden en zieken die in oorlogstijd afvallen 2) De H. O. S. is vervallen. In het daardoor in de plaats getreden R. O. S. wordt in 15 slechts verlangd, dat van de veldpioniers, alleen de seinploegen 100% reserve in het seinen geoefend zal zijn. Red. 21

Indisch Militair Tijdschrift | 1921 | | pagina 21