worden met die technische werkzaamheden, die in overeenstem ming zijn met hun oorlogstaak" Vaak komt het bij manoeuvres nog voor, dat de G. opdracht krijgt voor werkzaamheden, die eigenlijk door de andere wapens behoorden te worden verricht, zooals eenvoudige wegverbeterin- gen, het maken van oeverbrugjes, loopgraven, troepenprivaten, enz. Het ligt voor de hand, dat bij de geniesoldaten hierdoor een verkeerden indruk wordt gewekt van de waarde, die hun arbeid heeft in het gevecht der verbonden wapens; een beden kelijk gevoel van onvoldaanheid zal zich van hen meester maken als zij denken aan de vele zaken, die zij op het werkterrein hebben moeten leeren en die zij, naar hunne meening, te velde nooit behoeven toe te passen. Ook het personeel van de andere wapens zal zich afvragen, waarom of zij die werkzaamheden volgens hun pioniervoorschrift hebben moeten beoefenen, als deze te velde toch door de G. worden verricht! Moge hiermede duidelijk genoegaangetoond zijn, dat het verkeerd is, dergel ij ke werkjes door genietroepen te doen uitvoere n1). Hoewel ontegenzeggelijk sedert de laatste jaren bij manoeuvres een meer vruchtbaar gebruik van de G. valt te constateeren dan vroeger, wordt toch ook nog vrij dikwijls de klacht vernomen, dat de bij de manoeuvres ingedeelde pioniers nagenoeg geheel werkeloos zijn gebleven. Bij de groote manoeuvres in 1916 b. v. werd geen gebruik gemaakt van de schoone gelegenheid om de pioniers van de Blauwe Partij, bestaande uit de 2e en 4e Br, een nuttige oefening in brugslag over de Tjikeas, benoorden Buitenzorg, te doen ma ken, ofschoon deze oefening reeds voorbereid was door ter plaatse de noodige materialen gereed te leggen. Het niet opdragen van technischen arbeid aan de G. bij ma noeuvres heeft n m. m. de volgende oorzaken: le Het Partyco is veelal overkropt met werk en heeft teveel aangelegenheden te bestieren, dan dat het voldoende aandacht kan schenken aan de kleine afdeeling G. waarover het de be schikking heeft. 2e. De tijd ontbreekt om de werkzaamheden uit te voeren, waarom de bevelen voor die uitvoering maar achterwege worden gelaten. Het beste middel hiertegen ligt zeer voor de hand de manoeuvres moeten niet te gehaast geschieden, dus ware meer tijd daarvoor uit te trekken. Zulks zou natuurlijk niet alleen leiden tot een betere aanwen ding der pioniers, maar zou zeer heilzaam werken op de leger- oefening in haar geheelen aanvang. 3e. Tenslotte is dit achterwege laten soms n. m. m. toe te schrijven aan het niet op de hoogte zijn van de taak der G. of Accoord. Red. 23

Indisch Militair Tijdschrift | 1921 | | pagina 23