aan onvoldoende kennis der versterkingskunst, welke gebreken men liever wil verbergen. Na uitvoering toch liggen gemaakte versterkingen ongenadiglijk in het terrein vast en kunnen zij door iederen belangstellende worden becritiseerd. Het onder 2e en 3e genoemde is helaas ook meerdere malen de reden, waarom de Inf. in 't geheel geen dekkingen maakt, ja zelfs de voorbereiding tot het maken van dekkingen geheel ach terwege laat. Bij de Franschen wordt dit euvel krachtig bestre den; in het „Règlement provisoire de manoeuvre d' inf. du Ier Février 1920" le deel staat in punt 170, omtrent het uitvoeren van veldversterkingen bij manoeuvres voorgeschreven „Het is zelden mogelijk de werken geheel te voltooien, maar men zal steeds het kader moeten aangeven, waar precies de dekkingen moeten komen en welke maatregelen genomen moeten worden voor de uitvoering. Zoo eenigzins mogelijk zal men ook het traceeren, profileeren en het indeelen der werkers moeten beoefenen." Men zal mij toegeven, dat het hier een belangrijke zaak geldt en dat het veel aanbeveling verdient om in ons M. V. een der gelijke bepaling op te nemen. C. P. BREST VAN KEMPEN Kapitein der Genie Leeraar a/d K. M. A. (wordt vervolgd) SPEELGOED. In het Aprilnummer '19 van dit tijdschrift werd door mij o. m. gewezen op de belangrijke rol, die aan smalspoorwegen in oor logstijd ten deel moet vallen, wil men aan de verkeersmoeilijk heden naar behooren het hoofd bieden. Die rol zal des te belangrijker zijn, naarmate het operatietooneel armer is aan goede verkeerswegen. De Scientific American van 29 Mei 1920 bevat over deze aan gelegenheid een lezenswaardig artikel, getiteld „Solving the short-haul problem. The röle of the light, narrow-gage railway in the local transportation of the future". Voornamelijk wijdt de schijver zijn aandacht aan het verkeersprobleem in vredestijd, doch ook de ervaringen uit den jongsten oorlog blijven niet onbesproken. Daarvan wordt gezegd „During the war many thousands of miles of light railway were built and used by all the warring powers on all fronts. „As is well known, the trunk line railways furnished the back bone of support for the armies during the war. But transport had to be provided from the trunk line railway to the supports in the front line trenches. To accomplish this end, a variety of 24

Indisch Militair Tijdschrift | 1921 | | pagina 24