zaak zal zijn, waarin al heel gemakkelijk een meer dan fnuiken de stagnatie zal kunnen ontstaan. Hetzelfde geldt voor den afvoer (gewonden en zieken). We zullen dan ook naast een intensief gebruik van spoorwegen, auto's, karren, draagdieren en koelies zeer veel nut kunnen heb ben van het speelgoed, door S. bedoeld, en verdient het aan beveling om bij mobilisatie het op Java aanwezige décauville- materiëel op oordeelkundige wijze te verzamelen en u i t e r 1 ij k dan te beginnen met den aanleg van dergelijke lijnen langs, of naast, alle waarschijnlijke op- en afvoerwegen. Als tractiemiddel kunnen, naast locomotiefjes, karbouwen uit stekende diensten bewijzen. Het beste zou natuurlijk zijn, indien een alleszins voldoende hoeveelheid van het beste décauvillemateriëel zou kunnen worden opgelegd. Gezien de toestand der geldmiddelen, is niet te verwachten, dat zulks ooit zal geschieden, we zullen het in hoofdzaak moe ten doen met het materieel, op Java aanwezig, dat gelukkig een groote vermoedelijk voldoendehoeveelheid oplevert (suiker industrie enz.). Red. EEN LICHTE GEWEERMITRAILLEUR. Ik behoor nog niet tot degenen, die enkel kwaad spreken van onze Madsen geweren en heb evenmin de beschikking over er varingen, die mij een Lewisgun zouden doen prefereeren, nu wij de Madsen hebben. Bovendien kunnen zij m. i. niet zoo gemak kelijk vergeleken worden, omdat liet verschil in gewicht te groot is. De Madsen is meer geweer en de Lewis is meer mitrailleur. Ik voel dan ook veel voor de splitsing, die in het Wet. Jrb. '18—'19 deel I blz. 117 gemaakt wordt in de 3 soorten zware en lichte mitrailleurs, naast geweermitrailleurs. In Nederland is men slecht te spreken over de Madsen, wat mij wel wat verwondert. Men voelt daar blijkbaar meer voor den Lewis, doch ik meen te weten, dat de producten der Hem- brugnijverheid in storingen niet voor de Madsen onderdoen, en m. i. zal men een nauwkeurige vergelijking moeten maken tus- schen beide systemen, alvorens men een keuze doet, omtrent het wapen, waarmede men de gevechtskracht van ons leger op peil zal willen brengen. Dit laatste ais vast staand aannemend, vraag ik een oogenblik Uw aandacht voor enkele gegevens omtrent den Engelschen lichten mitrailleur Hotchkis welke het groote voordeel heeft boven Madsen en Lewis, dat die patronen uit banden verschiet. Een belangrijke hoe veelheid dood gewicht vervalt daardoor uit de belasting van G. T., zoowel als strijdend gedeelte. 27

Indisch Militair Tijdschrift | 1921 | | pagina 27