Deze mitraileur behoort tot de bewapening van Engelsche tanks, en is bestemd om in, zoowel als buiten, den tank gebruikt te worden. Het wapen zal vermoedelijk beter dan het Madsen geweer ge schikt zijn voor vuren tijdens de beweging Wanneer we in aanmerking nemen, dat voor ons kaliber de bovengenoemde gewichten iets verminderen, dan zal, dunkt mij, uit het bovenstaande wel mogen worden afgeleid, dat het voor ons wel van belang is een dergelijken mitrailleur, die patro nen uit banden verschiet, nader met een Lewis te vergelijken. 's Hage Maart '21. F. TREFFERS. DE AAN- EN AFVOER BIJ HET VELDLEGER, door J. M. Baretta, Kolonel der Inf. Zooals uit punt 2 van den Leidraad Etappendienst blijkt viel onder dien dienst tot nu toe alleen de toe-en afvoer, voor zoover die niet kon plaats hebben door den spoorwegdienst in verbin ding met de treinen van het leger te velde. In het Wetenschappelijk jaarbericht 1918'19 Hoofdstuk IV is er reeds op gewezen tot welke gevolgen deze opvatting van den etappendienst heeft geleid bij de samenstelling van onze treinen en voorschriften en is ook vermeld, dat in Augustus 1919 een commissie werd benoemd tot herziening van het Trein-en Etap- penwezen. Zooals in het W. J. 1920 meer uitvoerig zal worden beschreven, kwam de commissie tot de conclusie, dat een andere opvatting van „etappendienst" moet worden gehuldigd en deze evenals in de Europeesche legers den dienst van den aan- en afvoer in zijn geheelen omvang moet omvatten; dat bij een behoorlijke voorbereiding 2)' van dien dienst in vredestijd, het niet noodig zal zijn bij de troepen zulke groote voorraden aan verplegingsbehoeften en munitie mede te voeren als thans het geval is, waardoor dus voornamelijk de algemeene treinen aanmerkelijk geringere afmetingen zullen kunnen krijgen. Een meer economisch gebruik van de beschikbare transport middelen wordt hierdoor tevens mogelijk; zij worden bijeengehouden, zoo min mogelijk voor vast bij de troepen ingedeeld en alleen naar behoeften beschikbaar gesteld voor den aan- en afvoer. Operatie en etappengebied worden scherp van elkaar gescheiden zoodat gedeelde verantwoordelijkheid is buitengesloten. 29 Ik mis daaromtrent aanwijzingen in E. M. G II 1920. De staande houder is daarbij hinderlijk, terwijl de band v. d. Hotchkis vrij kan afhangen [verg. de hangende houder bij het Fr. fusil mitrail leur]. 2) En uitvoering! Red.

Indisch Militair Tijdschrift | 1921 | | pagina 29