Het geheele verkeer in den rug van het veldleger wordt bij een afzonderlijke sectie van het hoofdkwartier geregeld. Aan het hoofd van die sectie staat de Directeur van het Etappen- en verkeerswezen (D. E. V.) die voor elke etappenlijn beschikt over een Etappen Inspecteur (E. 1.), wien het noodige personeel is toegevoegd. Deze zeer in het kort geschetste beginselen werden door het Legerbestuur aanvaard en de Mil. Reglementen Commissie belast met het vastleggen van die beginselen in een nieuw voorschrift op den aan- en afvoer. Door toevallige omstandigheden was het mogelijk bij een verplegings- en een geneeskundige oefening de ontworpen voorschriften voor den dienst op de etappenlijnen aan de practijk (zij het op de kaart) te toetsen. Ook anderen in de gelegenheid te stellen daarover hun gedachten te laten gaan, is het doel van dit artikel. Bij het ontwerpen der nieuwe voorschriften was het noodig de oude nauwkeurig te bestudeeren teneinde de nieuwe daaruit te kunnen opbouwen. Bij elk onderdeel is dus eerst aangegeven hoe de toestand was en daarbij het vervoer grafisch voorgesteld. I. VERPLEGING. In beschouwing zijn alleen genomen: 1. het geval, waarbij de troep niet meer door auto's bereikbaar is, doch nog door den karrenverplegingstrein in de verpleging kan worden voorzien, 6 (1) c. Vpl. V. (Verplegings Voorschrift) (Zie grafiek 1). 2. Het geval, dat de afstand te groot wordt en een etappen- dienst moet worden ingeschakeld. §6 (1) d. Vpl. V. (Zie grafiek 2.) Dat dit reeds spoedig het geval zal zijn rekende de treincommissie uit. De troep zal zich slechts één dagmarsch van den automobiel eindpost kunnen verwijderen, waarbij opvoer van hooi gedeeltelijk, van brandhout of houtskool zelfs niet mogelijk is. Dit geringe voordeel wettigde het behoud van een karrenver plegingstrein niet. De verplichtingen van de verschillende intendanten in het oude systeem zijn vervolgens aangegeven, waarbij opvalt, dat bij het aankoopen van voorraden geen waarborgen worden verkregen, dat de belangen van de bevolking niet worden geschaad. Daarom is de beslissing omtrent „plaatselijk aankoopen" in handen gelegd van den Hoofd Int. Beschikt deze over behoorlijke statistieken dan kan hij op de hoogte zijn van de beschikbare voorraden. De nieuwe beginselen zijn verder onder A. Verpleging vermeld. Deze laten nu nog veel te wenschen over. 30

Indisch Militair Tijdschrift | 1921 | | pagina 30