4. geneeskundige behandeling voor al het tot den etappen- dienst behoorend personeel en van het personeel dat op reis naar of van het veldleger het etappengebied passeert. De gegevens voor den afvoer van zieken en gewonden ont vangt de E. Ch. A. van den L. A. (Br. A. of Det. A.j. De E. Ch. A. beschikt voor den afvoer van zieken en gewon den over personeel en materieel van de veldhospitaalaf deel i n g, welker chef onder zijne onmiddellijke bevelen staat, over ziekentransportcolonnes en spoortreinen voor ziekenvervoer. De E. Ch. A. zorgt op de hoogte te zijn van het aantal be schikbare en van dat der met verpleegden belegde bedden in het etappengebied. Gegevens voor de verspeiding van zieken en gewonden buiten het etappengebied ontvangt hij van den Gewestelijk chef arts. Aanvragen om personeel, materieel, genees- en verbandmid delen richt de E. Ch. A. door tusschenkomst van den D. E. V. aan den Inspecteur M. G. D.aanvragen om transportmiddelen aan den D. E. V. Overigens behoort bij den afvoer en de verpleging zooveel mogelijk te worden gebruik gemaakt van de diensten der vrijwil lige ziekenverpleging. De E. Ch. A. stelt op de etappenlijnen etappenartsen (E. A.) met het noodige personeel ter beschikking van de E. I. (s). De E. A. bevindt zich als regel op de etappeneindpost. Hij is belast met de leiding van den geneeskundigen dienst op de etappenlijn. Hij heeft het geneeskundig personeel op de etappenlijn onder zijn bevelen en verdeelt dit naar behoeften over de etappen- posten. De E. A. zorgt op de hoogte te zijn van het aantal beschik bare, en van dat door verpleegden belegde bedden op de etap penlijn. De afvoer van zieken en gewonden naar de verband- plaatsen geschiedt door de zorg van de verbandsectiën der troepen De daartoe benoodigde vervoermiddelen (automobielen en karren) zijn, met uitzondering van enkele voor bijzondere gevallen, niet organiek bij de verbandsectiën ingedeeld, doch worden op aanvraag van den Legerarts (Br. A. of Det. A.) tijdig door den etappendienst ter beschikking gesteld. De afvoer van zieken en gewonden van de verban d- plaatsen (wagenplaatsen) naar het evacuatie station en 1) Zoo noodig kan ook voor den afvoer van de concentratie posten naar de wagenplaats tijdelijk personeel van den etappendienst ter beschik king worden gesteld. 34

Indisch Militair Tijdschrift | 1921 | | pagina 34