waterfabrieken, boomgaardenwerden bevorderdgroenteteelt, cultuur van diverse gewassen, veeteelt en zuivelbereiding; ge ëxploiteerd zuurkoolfabrieken, schaapscheerderijen, diverse con- servenfabrieken, ijsfabrieken in het kort iedere etappeninspectie had een volslagen landbouw-, veeteelt-, en industrie drijvend gebied. Ik resumeerde voren nog alleen, wat meer speciaal het terrein der legerverpleging raakte. Aan Schwarte ontleen ik de volgende cijfers Het VI Leger had in Mei '16: 4195 schapen en lammeren, die 15567 K. G. wol leverden. De jaaropbrengst 17-18 van de marmeladefabriek en de zuur- koolfabriek was6800 ton marmelade (een lievelingskost der Duitschers), 60 ton gedroogd ooft en 2000 ton zuurkool. In Maart 18 had dat Leger: van 11660 koeien, 49466 K G. boter en 72457 K.G. kaas, waarvan aan de burgerbevolking werd af gestaan 5188 KG. boter en 25871 KG. kaas. Op het D. v. O. rustte de plicht in het vaderland te zorgen voor het bijeenbrengen van alle voor het leger benoodigde verpfle- gingsartikelen. "Daartoe werd in Aug. '14 aan dat Departement toegevoegd de „Zentralstelle zur Beschaffung der Heeresverpfle- gung". Dit lichaam had tot arbeidsveld het verzamelen van de voornaamste levensmiddelen, n. 1. graangewassen, levend vee, vleesch en haver. De overige verplegingsartikelen werden door bepaalde „Intendanturen" bijeengebracht en naar de Zentralstelle verzonden. Als uitvoerende organen stonden der Zentralstelle ter beschikking: Proviantamter, Priviantdepöts, veedepöts en reservemagazijnen. Zij leverde het benoodigde af aan den etappendienst, dus aan den Generalintendant, waardoor de artikelen binnen het bereik der legerorganisatie geraakten. Hier treedt de Etappenin- tendant op. Deze functionaris heeft een veelomvattende werk kring Hij heeft de oogst te bewerken, die hem ter beschikking wordt gesteld, benevens de andere voorraden uit dat etappe- gebied hij richt bakkerijen op, runder- en paardeslachterijen, zorgt voor de bierdistributie en roept inrichtingen in het leven, "die cadavers nader kunnen verwerken. Deze leverden nog vet voor de machines en werktuigen, beenderen, horens, hoeven, bloedmeel enz. [Hoe onverkwikkelijk de gedachte hieraan ook moge zijn, gezonde gedoode dieren leveren nog vele goed bruikbare producten en in dezen oorlog heeft D. geleerd vooral alles te benutten, wat nog bruikbaar was. Verderop zal ik terzake nog eenige citaten geven]. Behalve voor het leger, heeft de Etappeintendant nog te zorgen voor de nog niet afgevoerde krijgsgevangenen, de burgergevange nen en de gevorderde arbeiders der burgerbevolking. Voorts had hij nog het oppertoezicht over de veedepots, waarin behalve slacht- ook teelt- en melkvee werd gehouden. Dan had hij nog een materialendepöt, dat o. a. schrijf-, eet- en kookgerei, verf- 3

Indisch Militair Tijdschrift | 1921 | | pagina 3