stoffen, schrijfmachines, stroozakken en matrassen en het vulsel daarvoor, kwariier- en loopgraafkachels, onderdeelen van voer tuigen, behalve die voor de art., enz. bevatte Ten slotte had hij nog het oppertoezicht op het etappenwezen en regelde hij de loonen en soldijen, ook die der gevangenen en burgerarbei ders, de vaststelling van marktprijzen, vorderingen, schadeloosstel lingen enz. Geen senecure dus deze betrekking van Etappen- intendant Geen wonder dan ook, dat tijdens den oorlog het personeel belangrijk werd uitgebreid. De zorg voor kleeding- en uitrustingstukken was evenwel aan de Intendance onttrokken en overgedragen aan zaakkundige "Be- kleidungsoffiziere". In het operatiegebied werden Armee Beklei- dungsdepöts ingesteld, die dringende bestellingen aan het leger afleverden. Bij de troepen waren eigen werkplaatsen, die nu juist niet het toonbeeld waren van spaarzaamheid. Op deze werkplaat sen had de Bekleidungsoffizier het toezicht, vooral om verkwisting tegen te gaan. Zijn taak was een zeer ondankbare! Elke divisie had nog rijdende schoenmakersateliers, die 150-250 schoenen per dag konden afleveren. In het territoriale district nu van een legerkorps wordt voor ieder Korps een Etappenanfangsort aangewezen, alwaar alles, wat uit het district naar het leger moet worden verzonden, wordt verzameld en alwaar ook alles, wat van het leger terug komt, naar de bestemmingen wordt gedirigeerd. Hier komen öus ook de verzonden verplegingsartikelen, afkomstig van de "Zentral- stelle". De Etappenintendant zorgde nu, in overleg met de mil. spoor wegautoriteit, dat de verplegingstreinen werden samengesteld en hiermede werden de voorraden vervoerd naar de "Sammelstations". Deze stations bevonden zich bij voorkeur op niet te grooten afstand van het oorlogstooneel. Op deze Sammelstations werden gevestigd de Proviantdepots en de Armee-Bekleidungsdepotshier werden de groote voorraden voor een Leger opgeslagen. Van uit de Sammelstations werd alles wat benoodigd was, vervoerd n/h etappengebied tot het eindpunt van den spoorweg achter het Leger. Hier wordt het Etappenhauptort gevestigd. Van deze centrale plaatsen uit, worden de artikelen verzonden naar de etappenmagazijnen der legerkorpsen. Deze magazijnen vormen de bron voor de aanvulling der verplegingscoionnes en der troepentreinen. Hier eindigde de taak van het Etappenwezen. Van uit deze magazijnen worden de veldmagazijnen der Divisiën voorzien, welke inrichtingen de uiterste verplegingsmagazijnen van een Leger vormden. De communicatie had plaats met de voertuigen van de Divisiën. Het vervoer tusschen Etappenma- gazijn en Divisiemagazijn had uit den aard der zaak plaats bin- 4

Indisch Militair Tijdschrift | 1921 | | pagina 4