patronen, waarbij een merkbaar verschil bestaat tusschen het treffen van het slaghoedje en de ontsteking, hebben steeds eene afwijking van het schot tengevolge Bij de individueele oefe ningen wordt voor iederen nabrander een patroon toegegeven. In deze worden verder de bepalingen van het thans bestaan de V. S. I. opgenomen omtrent onderzoek der munitie. In volgende te vermelden de verplichtingen van officieren en kader. Het Aanhangsel wordt niet genoemd, dit komt te ver vallen 2). Van den soldaat geen theoretische kennis van het voor schrift te eischen 3). II. De Recrutenopleiding. a. Behandeling van het geweer als vuurwapen.— Hierin op te nemen, wat thans vermeld staat in 7,11, Hfdstn. II, III t/m §43, doch veel beknopter. De aandacht er op te vestigen, met het oog ook op de militie, dat men hen, die reeds schieten kunnen, dit op hun eigen manier laat doen. Zoo rukken jagers vaak; schieten ze overigens raak, wat toch altijd No. 1 blijft, zoo late men ze gerust rukken. Bij schieten op bewegende doelen is voor de meesten aan te bevelen, vóór het doel te richten, dit is beter dan het met het wapen „volgen van het doel".— Wat de verschillende houdingen betreft, n. m. m. komen in de eerste plaats liggende en staande achter dekkingen in aanmerking en moeten deze dus voornamelijk beoefend worden, al is het leeren van den aanslag het gemakkelijkst in staande houding. Bij de gerichte aanslagoe feningen moet er vooral op gelet worden, dat dit op verschil lende afstanden gebeurt. Hierbij ook alle verrichtingen van het schot; de slagpin'kan daar tegen en bovendien is een eventueel te lang geworden slagpin binnen 5 min. hersteld. b. De schietopleiding. Achterlijken zijn zij, wier slechte uit komsten aan luiheid of onwil, dan wel gebrek aan geestvermo gens zijn te wijten; voor hen treft de C (d) Cdt bijzondere maatregelen.— Het aantal patronen per man voor de recruten opleiding is onbepaald (A. O. te wijzigen). Zoodra de man het richten, drukpunt nemen en doordrukken en de grendel beweging kent, gaat hij over tot het schieten met scherp. Bij de eerste schoten 4) moet er zorgvuldig op gelet worden, dat de man de kolf stevig in den schouder drukt en de wang er flink tegen aan legt; hierdoor zal vuurschuwheid voorkomen worden. Hiertegen valt niets in te brengen. Ik zelf heb 15000 patronen van de schiettafel verschoten en daarbij steeds ervaren, dat zelfs het geringste tijdsverschil eene duidelijk merkbare afwijking gaf. R.-r. 2) Dit lijkt ons niet gewenscht. In het aanhangsel kan alles wat ballis tisch is, worden opgenomen. Red. 3) Volkomen eens. Red. 4) Niet alleen dan, maar o. i. altijd. Red. 9

Indisch Militair Tijdschrift | 1921 | | pagina 9