aan hooge eischen voldoet, dan dient er voor gewaakt te wor den dat niet het specifiek verdedigingsbelang wordt achter gesteld bij het algemeen belang. Gewezen werd op het noodzakelijke van een geregelde op komst der dienstplichtigen voor eerste en herhalingsoefenin gen waaraan tot nu toe wel eens wat haperde. Erkennende de bezwaren, die handel, industrie en scheep vaart van het militiestelsel ondervinden, was het resultaat der beschouwingen, dat naar de meening der commissie een geregeld onderling overleg tusschen de betrokken departe menten en de groote handelslichamen of de handelsvereeni- gingen tot een goed resultaat te dezer zake kan leiden. b. De voedselvoorziening van Java in oorlogstijd en bij afsluiting van dit eiland werd onderzocht. Aangedrongen werd op de voorbereiding eener staatsmobilisatie. Aangezien deze zaak, niettegenstaande er een uitvoerig rapport, in het bijzonder wat betreft de voedselvoorziening, aan de Regeering over werd ingediend, op het doode punt is gekomen, werd nog eens gewezen op de noodzakelijkheid van eene goede voorbereiding der Staatsmobilisatie en werd aangedrongen op het tot eene oplossing brengen van deze kwestie. c. De aandacht werd verder gevestigd op de geheel ontbrekende of onvoldoende maatregelen tot verdediging onzer belangrijke kolen- en oliehavens. Zoolang de Marine nog niet eene zooda nige sterkte heeft, dat aan haar de handhaving der neutraliteit in die havens kan worden opgedragen, is het naar het oordeel der commissie wenschelijk in die havens vredesbezettingen van het Leger te plaatsen, terwijl verder maatregelen dienen te worden getroffen voor het onbruikbaar maken van tanks, bronnen en voorraden, zoodra dit noodig blijkt. d. Ten slotte kwam ter sprake het opperbevelhebberschap, om dat het noodzakelijk geacht werd de weermacht in oorlogstijd onder een éénhoofdig commando te stellen. Al is de Gou verneur-Generaal volgens het Regeeringsreglement de opper bevelhebber, kan, waar dit meer is te beschouwen als een politiek opperbevelhebberschap, een technisch opperbevel hebber niet gemist worden. De benoeming dient echter eerst te geschieden, wanneer het noodig is, de keuze zal worden beïnvloed door de te verwachten oorlogsgebeurtenissen en door de persoonlijke hoedanigheden van de voor deze belang rijke functie in aanmerking komende mannen. De opperbevelhebber zal over een staf, waarin beide deelen der weermacht vertegenwoordigd zijn, moeten kunnen be schikken. In verband daarmede zullen de staven van land en zeemacht zoodanig moeten worden georganiseerd, dat daaruit, zonder de eigen formatie te breken, de staf van den Opperbevelhebber kan worden gevormd. Verder werd gewezen op het noodzakelijke van eene nauwe 17

Indisch Militair Tijdschrift | 1921 | | pagina 17