bewegingsoorlog in zijn culminatiepunt, het is bekend, dat in OOS1-PRUISEN slechts troepenmachten bleven om den vijand op te houden tot tijd en wijle men de beslissing in het W. verkregen zou hebben. Toen echter het Narewleger onder Samsonof op Alienstein doorbrak, eischte de D. troepenopstelling veel wijziging. De verbindingen stonden toen voor troepenverplaatsingen en voor al opeenhooping van vluchtelingen, die wenschten te worden afge voerd. Dit bracht groote storing in de verpleging. De slagen bij Tannenberg en de Masurische Meeren wierpen de Russen terug op eigen gebied. Toen begonnen de eenmaal overwonnen moei lijkheden opnieuw. De Russen hadden overal de spoorlijnen grondig vernield, het baanlichaanr was door springladingen van diepe coupures voorzien, rails waren weggevoerd, de kunstwerken, vooral die over de Njemen, hopeloos vernietigd, de stations waren verbrand. De opmarsch in Russisch-Polen bracht, vooral ge durende den winter die transporten te water uitsloot groote teleurstellingen op verplegingsgebied. Maar ook die werden over wonnen. De toestand was echter tijdens het zomeroffensief '15 nog verre van schitterend. Door de talrijke vernielingen waren de spoor- toestanden oorzaak, dat de verplegingstreinen elkaar achterop liepen en groote opstopping ontstond. In Nov. d. a. v. werd de toestand kritiek en het heeft niet veel gescheeld, of Hindenburg was genoopt zijn front terug te nemen. Eerst in Dec. was de mil. spoorwegdirectie zoover, dat de treinen verder konden rijden. Het 10e en 12e Leger konden slechts worden voorzien langs één brug bij Kowno. Ludendorff was blij, als hij voor het 12e Leger naar Lida op twee treinen daags kon rekenen. Man, maar vooral paard, hadden groote ontberingen te verduren er was groot haver- gebrek, die in Rusland niet voldoende te krijgen was. Over het algemeen hebben de paarden het in dezen oorlog aan D. zijde zwaar te verantwoorden gehad De verpleging v|h Koerland-Lithausche front was bijzonder moeilijk. D. was met de Baltische provinciëen slechts verbonden met één lijn Königsbergen-Kowno en die was door de Russen onbruikbaar gemaakt. Om nu dit front te kunnen verplegen wer den locomotieven en wagens met een speciaal daarvoor ingericht spoorweg-veer naar Libau gebracht en aldaar op den op normale spoorbreedte omgebouwden R. spoorweg gezet. Tevens werden van uit Memel nieuwe verbindingslijnen aangelegd. Zooals gezegd waren de levensmiddelen bij de troepen dikwijls erg schaarsch, vooral aardappelen. Door het lange staan bedierf veel levensvoorraad op de stations als regel was men genoopt die voorraad in loodsen of onder tenten te bergen, maar nog meer kwam het voor, dat die gelegenheden ontbraken De vivres werden dan in de openlucht opgestapeld „Ueberall war der Wille gut, aber die Schwierigkeiten hauften sich nach unten hin und machten manchen mutlos" (Ludendorff). 19

Indisch Militair Tijdschrift | 1921 | | pagina 19