Paardenvoer was slechts weinig te verkrijgen, vele paarden stierven uit gebrek aan voeding. Men gaf hen zelfs houtmeel. Voor de verzorging en het onderdak brengen dei paarden werd slecht gezorgd, zoo zelfs dat Ludendorff zich tot de Legercomman danten richtte „dasz den Pferden mehr Aufmerksamkeit und Liebe zu schenken seien." Arme dieren De aanvulling der kleeding en uitrusting met winterkleeding en wollen artikelen was gebrekkig. Het bezette land bevond zich, mede door den oorlog, in een min of meer verwaarloosden toestand. Daardoor konden de troepen in het land weinig vinden en waren de Etappeninspecties gedwongen om zoodra doenlijk het gebied econ. te gaan ontwikkelen. Aange zien de Generalquartiermeister op het Westfront stond, kon hij zich niet bemoeien met deze aangelegenheid in het Oosten, zoodat de „üöerbefehlshaber Ost" diens taak moest overnemen. Voor belangstellenden zij hier verwezen naar Ludendorff's „Erinne- rungen" blz. 14/, waarin hij uitvoerig de bestuurs- en econ. maatregelen beschrijft eene zeer interessante verhandeling Met slechts enkele penkrassen gaf ik de toestanden der verbin dingen van het leger aan. Hoe goed deze materie ook in vredes tijd was bestudeerd en voorbereid, toch heeft het leger op verple- gingsgebied, maar natuurlijk ook op ander terrein, zorgvolle perio den gekend. Het heeft den bevelhebbers heel wat hoofdbreken gekost om ten slotte alle bezwaren en tegenslagen te pareeren zij hebben echter niet kunnen voorkomen dat man en paard groote ontbe ringen hebben moeten lijden en dat de operatiën nu en dan belem mering ondervonden. Het onderwerp „verbindingslijnen en vervoerwezen (trein- wezen)" zal dan ook voortdurend een ruimen plaats dienen in te nemen en te behouden in het kader der legerorganisatie. Vleeschverpleging. A[d vleeschverpleging werd bijzonder zorg besteed. Overal werden „Heeres-viehsammelstellen" opgericht, waar al het vee uit provincie of bondstaat verzameld werd, terwijl hieraan verbonden werd een commissie van mil. en vakkundige burger- ledea van de Zentralstelle (zie boven), die na had te gaan of een dier voor de legerverpleging geschikt is of niet. Deze centrale veedepöts hebben een drieledig doel le. worden jonge, in den groei verkeerende runderen uitgezocht om te worden teruggezonden aan landbouwers, die over ter rein beschikken met goede voedergelegenheid om de dieren op te kweeken 2e. worden de door de reis vermoeide en vermagerde dieren in eene Unterkunftshalle gedrenkt, gevoerd en opgekweekt 3e. wordt de legerbehoefte aan vleesch als levend vee, gekeurd naar het front verzonden. De vleeschverpleging bij de troepen werd uitgevoerd 20

Indisch Militair Tijdschrift | 1921 | | pagina 20