vervangen waren. Door te camoufleeren of door ondergrondsche gelegenheden werden de vlieger-aanvallen wel bemoeilijkt, maar toch hadden de vliegeniers nu en dan nog wel succes. De keukenwagens hebben uitmuntend voldaan „ohne sie ware die ordnungsmasziee Verpflegung derTruppe im Weltkriege eine Unmöglichkeit gewesen." In verband met de verpleging bij den troep wilde ik nog wijzen op de waarschuwingen, die uitgevaardigd werden, om vooral toch zuinig te zijn, ten einde tegemoet te komen aan de voedsel- schaarschte in het vaderland. In het Casino van Laon stond in een „Merkblatt fiir den Soldaten." „Denke immer daran, dasz in der Heimat bei den Deinen die „Lebensmittel knapp sind. Was Dir ins Feld geschickt wird, miis- ,,sen die Deinen entbehren „Begniige Dich mit dem, was Dir geliefert wird und vergeude „nichts Was gespart wird, erhalten die Deinen zu Haus Sammle „Abfalle, Speisereste und Knochen In ihnen sind wertvolle Stoffe enthalten, auch dienen sie zur Tierfütterung und werden in dem „Fleisch Dir wieder nutzbar Voorts stonden kennisgevingen in dezen vorm vermeld ,,Wer Brotgetreide verftittert, macht sich strafbar, und versündigt „sich am Vaterlande en „Was der einzelne am Brotverbrauch „spart, dient der Allgemeinheiten ten slotte „Wenn Ihr Brot „verzehrt, denkt an das Vaterland und spart fiir kommende Zeit." Ten laatste wil ik nog melding maken van een circulaire aan de 10 legercos. bevattende le. Eet slechts het strikt noodige. Eet niet tusschen de maal tijden, Gij zult er wel bij varen 2e. Beschouwt het brood als een heiligartikel en eeternietmeervan dan noodig om U te voeden. De korsten geven een heerlijke soen! 3e. Wees zuinig met boter en vet. Inplaats van boter moet Gij siroop of marmelade op het brood smeren de grootste hoe veelheid vet wordt ingevoerd 4e. Stel U tevreden met melk en kaas. Nuttig ook melkwei en gestremde melk, die niet verloren mogen gaan. 5e. Gebruik veel suiker in Uwe voeding suiker heeft een voe dingswaarde van den eersten rang. 6e. Kook Uwe aardappelen met de schil. Hiermede wint Ge 20 voedingskracht. 7e. Beperk Uwe behoeften aan bier en andere alkoholica. Op deze wiize zult gij onze reserves aan graan en aardappelen vermeerderen. 8e. Eet groenten en vruchten en bebouw tot het kleinste stukie grond wees zuinig op Uwe conserven zoolang gij nog versche groenten kunt eten. 9e. Werp niets weg Gebruik de resten voor voedering der dieren. P. S. Deze regels volgende, dient gij Uw land. Daarom moet iedereen ze opvolgen, zelfs zij, die nog ruim kunnen leven.

Indisch Militair Tijdschrift | 1921 | | pagina 22