Deze maatregel heeft de verpleging zeer verlicht. Treinwezen. 1. Door gebrek aan ervaren Treinoffn. moesten vele offn. van andere wapens met de leiding der colonnes worden belast. Deze waren daarin niet gevormd, waardoor de goede gang van zaken niet was gewaarborgd. 2. Later werden Treinofficieren overgeplaatst naar den troep om aldaar het gebrek aan te vullen. 3. In den bewegingsoorlog leverden paardentreinen den meesten waarborg voor den opvoer van benoodigdheden. 4. Parkeerende treinen hadden veel te lijden van vliegeraanvallen en hadden daardoor vaak ernstige verliezen. Daarom moeten treinparken worden opgesteld onder boomgroepen of bos- schen. Is dit niet mogelijk, dan camoufleeren door bedekking met gioen en vooral niet parkeeren op een bodem, waarop de voertuigen sterk afsteken. 5. Het parkeeren bij helder weer in gesloten formaties is ge vaarlijk (vliegeraanvallen), daarom groepsgewijze parkeeren. 6. De verplegingscolonnes hebben in '14 op het Westfront dage lijks 40 50 K.M. afgelegd. Normale dagmarsch was 25 K.M. 7. Moeilijke weggedeelten niet te overwinnen door ontladen, maar door extra bespanning. 8. Voor het binnenrukken van een kantonnement of legerings- plaats moet de Comdt. der treincolonne vooruit rijden om zich te overtuigen, dat door zijn binnenrukken geen stagnatie kan ontstaan, anders blijft de colonne wachten. 9. Magazijnen worden eerst opgericht als zij langeren tijd dienst kunnen doen. Thans zijn mijne beschouwingen zoover gevorderd, dat ik eem'ge punten naar voren kan brengen, welke meer in het bijzonder onze aandacht vragen voor het Ind. Leger. Ik wil miy geenszins aanmatigen nieuwigheden te vermelden, meer ligt het in mijn bedoeling om bekende zaken nogeens te rele- yeeren. Hierdoor zal het belang van het onderwerp wederom in 't oog springen. Voor het goede overzicht zal ik korheidshalve mijn opmerkingen puntsgewijze vermelden. a. Een van invoer afgesloten land, dat zich heeft te verdedigen is aangewezen op zijn eigen econ. kracht. Hierdoor beschikt het over zeer enge verplegingsgrenzen. I>. Een geïsoleerd land, als onder a bedoeld, moet reeds aan stonds de verolegingsmogelijkheden voor de inwoners en van het leger bestudeeren. c. De legerverpleging moet zich daarvoor harmonisch aanpassen aan de voedingsorganisatie voor de bevolking. a. Deze organisatie dient te worden gecentraliseerd. e. Hoe goed de dienst der legervernleging ook georganiseerd is, c'e uitvoering ervan stuit altijd op enorme moeilijkheden.

Indisch Militair Tijdschrift | 1921 | | pagina 26