Goede discipline in den troep, opofferingsgezindheid, naast begrijpen, bij den soldaat als gevolg van den invloed van den troepenofficier en absolute mede- en samenwerking van de leidende en uitvoerende organen ter zake kunnen den toestand doen beheerschen. De goede gang van de legerverpleging staat en valt met de deugdelijke organisatie der verbindingen en van het trein- wezen. g. In den bewegingsoorlog speelt het noodrantsoen (noodvoeder- rantsoen) een ingrijpende rol. Een ruime voorraad van deze rantsoenen, die gemakkelijk moeten kunnen vervangen en samengesteld, moet gewaarborgd zijn. De snelheid van han delen is hiermede gemoeid. h. Men wake vooral voor een te kort aan personeel bij den ver plegingsdienst, zoowel wat betreft het hoogere, als (en voor al) het lagere, dat den dienst feitelijk uitvoert. i Zeer moeilijk is de oplossing van het vraagstuk van het paar- denvoer, (zie ook Met deze weinige opmerkingen wil ik volstaan. De studie van de legerverpleging is geen eenvoudige. Uit gebrek aan eigen oor logservaring ter zake zijn wij allen genoopt om bij anderen ons licht op te steken. Wel is waar heeft de geheele wereld als oor- logstooneel dienst gedaan, van af de Yszee tot aan Z. W. Afrika, maar in weerwil van het vele studiemateriaal over den oorlog, geeft de literatuur op het gebied van de legerverpleging uiterst weinig. Veelal heeft een onderzoeker stapels boeken te door worstelen om slechts hier en daar een weinig te vinden. Zijn combinatievermogen moet dan het verdere doen 1 Mij heeft uitvoeriger literatuur ter beschikking gestaan, hetgeen de samen stelling van dit opstel heel wat heeft vereenvoudigd toch heb ik mij veelal tot algemeenheden moeten bepalen, omdat de bronnen mij nog in den steek lieten. Intusschen hoop ik geslaagd te mogen zijn in mijn pogen om een overzicht te geven van de verpleging van het Duitsche leger, meer in het bijzonder die der eerste oorlogs jaren. A. M. W. VAN RENESSE. Kapitein der Inf. 6. DE WETENSCHAPPELIJKE EXPEDITIE NAAR NIEUW - GUINEE. In den loop van het jaar 1919 wendde zich het Indisch Comité voor Wetenschappelijke Onderzoekingen tot de Regeering met het verzoek om eene subsidie teneinde daardoor in staat te zijn wederom eene groote wetenschappelijke onderzoekingstocht te ondernemen naar Centraal Noord Nieuw-Guinee. Daarop werd 27

Indisch Militair Tijdschrift | 1921 | | pagina 27