Intusschen was bij een voorloopige verkenning gebleken, dat tengevolge van den hoogen waterstand de stroomsnelheid in de rivier abnormaal groot was. Bij een poging op 14 Maart om de eerste stroomversnelling, 4 K. M. boven Havikeiland, per motor boot te nemen, bleek, dat deze niettegenstaande volle kracht werd gegeven, niet tegen den stroom was opgewassen. De Dajaksche hoofden, die de militaire exploratie in 1914 hadden medegemaakt en daarbij blijken hadden gegeven voor geen klein gerucht vervaard te zijn raadden dan ook ten stelligste af bij dezen hoogen water stand den vivresopvoer aan te vangen. Vermelding verdient, dat in de eerste dagen van Maart een influenza epidemie haar intocht in Pionierbivak hield, waardoor natuurlijk de werkzaamheden vertraging ondervonden. Ook in het tijdvak van 7 April 8 Mei verliepen enkele gevallen van influenza met doodelijken afloop. Overigens kon de gezondheidstoestand de ongunstige omstandigheden in aanmerking genomen zeer gunstig worden genoemd. De expeditie Franssen Herderschee moest wegens beri-beri en malaria overhaast terugkeeren, terwijl ook het detachement Oppermann den invloed van deze door ont dekkingsreizigers zoozeer gevreesde ziekte ondervond. Maar zooals gezegd kon thans worden gebruik gemaakt van hetgeen die droeve ondervindingen hadden geleerd. Na aankomst van alle personeel, dat bestemd was om bij de voorbereiding van de wetenschappelijke expeditie werkzaam te zijn, bestond het in het Mamberamogebied aanwezige personeel uit: Kapitein van Overeem, Kapitein Luit. t|z Kremer, Kapit. van Arkel, Luitenant Drost, Officieren van Gez. Bijlmer en Ten Haaf, Luite nant Mil. Adm. Kooy, Controleur B. B. Jongejans, 106 man van de Infanterie, 1 In/, leerling-verkenner, 1 soldaat-schrijver, 6 man van den Geneesk. Dienst, 6 man van de Gouv. Marine, 114 Dajaks, 171 gestraften, totaal 413 man verplegingssterkte. Het op 20 Maart vertrokken vivrestransport slaagde er eerst op 21 April in de Edivallen te passeeren, waarna den 27en Batavia- bivak werd bereikt, alwaar onmiddellijk met den bivakbouw en den aanmaak van laadprauwen werd aangevangen, zoodat op y Mei een deel verder vooruit kon naar Prauwenbivak om op 11 Mei aangekomen ook daar aan den arbeid te gaan Intusschen was natuurlijk geregeld voortgewerkt aan den vivresopvoer, welke thans zonder ophouden moest worden voortgezet, zoolang het verblijf in de Meervlakte en in het gebergte zou voortduren. In de maanden Mei en Juni werd vertraging ondervonden tengevolge van malaria en dysenterie. Zoodra bij de verkenningen liet gebergte word' betreden, is het zaak om uitzichtgevende pumen te bereiken om van daar te zoeken naar de bergruggen, die in de richting van het gewenschte doel voeren. Ongetwijfelt was het door Doorman bereikte punt in dit opzicht prachtig te noemen en daarom was het begrijpelijk, dat de leider er naar streefde dien Doormantop te beklimmen. Doorman voer een zijriviertje van de Idenburg R. op in de hoop daardoor 30

Indisch Militair Tijdschrift | 1921 | | pagina 30