burgers op de been wordt gehouden. Want de naam Politie is misleidend voor den leek. De taak van de G. P. is geheel dezelfde als die der Infanterie op de Buitenbezittingen. Men wil deze Infanterie geleidelijk door gewapende politie dienaren vervangen. Op de vraag „waarom zal wel niemand een behoorlijk ant- woord kunnen geven Naar verluid, hoopte men, dat de G. P. een troepenmacht zou worden, waarover de Bestuurs-ambtenaar rechtstreeks zou te be schikken hebben en dat de organisatie goedkooper zou zijn. Maar dan zijn beide verwachtingen faliekant uitgekropen, want de G. I is gegroeid tot een zelfstandig legertje en zij is veel duurder dan het Le^er wat trouwens te voorzien was, omdat het Indisch Leger, van alle staatsorganisaties de karigst bedeelde, de meest zuinig beheerde, ergo de goedkoopste is. Hoe dit ook zij, het feit dat tal van malen, waar de G. P. te kort schoot of échec leed, legertroepen weer de orde moesten komen herstellen, maakt dat de Inlander, wat ontzag betreft, zeer wel onderscheid maakt tusschen beide korpsen, hetgeen een zeer onge- wenschte en trouwens een onnoodige toestand is. Naast de neiging, den Hollander ingeboren, tot krachtsversnip- nerino- heeft ook de zucht van vroegere legerbesturen om het ïavaleger zoo sterk mogelijk te maken, door het terugtrekken van troepen van de B. B. en deze te doen vervangen door G. P., der Regeering parten gespeeld bij de instelling van dat Korps op den tegenwoordigen voet. Na de slachtoffers, die zijn gevallen en na al hetgeen er is ge beurd mag men verwachten, dat de Regeering eindelijk tot het inzicht zal komen, dat de taak van orde en rust te bewaren op de B. B. uitsluitend de taak van het Leger behoort te zijn, en zelfs dat in -koloniale landen, de Algemeene Politie uitsluitend militair behoort te zijn. De op te richten Veldpolitie echter, kan als „plattelandspolitie" wel op gelijken leest zijn_ geschoeid als in Nederland de Rijksveldwachtmits een ruim getal Europeanen daarbij wordt ingedeeld en zooals hieronder voor gesteld, zij kan steunen op en gedeeltelijk gecontroleerd wordt door Marechausséekorpsen van het Leger Uitdrukkelijk zij hier vermeld, dat allerminst de bedoeling is een blaam op de leiding of op het personeel der G. P. te werpen Integendeel, van zeer nabij met den werkkring daarvan bekend, spreek&ik zelfs bewondering uit voor hetgeen tot stand is gebracht, maar wèi moet het duidelijk zijn geworden, dat de „aard" van het Korps oorzaak is, dat het niet aan zijn bestemming „kan" voldoen en dat het in beginsel onjuist moet worden genoemd, om er twee korpsen op na te houden met hetzelfde doel. (De onverklaarbare zucht tot verdeeldheid, tot versnippering, treedt in Holland zelf nog duidelijker op den voorgrond daar heeft 35

Indisch Militair Tijdschrift | 1921 | | pagina 35