men naast het Leger, de Maréchaussée, het Militair Politiekorps de vrijwillige Burgerwachten en de vrijwillige Landstorm een treurige parodie op het „EENDRACHT MAAKT MACHT" waar de Hollander groot door is geworden Om hier niet in dezelfde fout te vervallen, is het noodig, dat de politietaak op de B. B. (en gedeeltelijk op JAVA), uitsluitend aan het Leger wordt opgedragen. Het Korps G. P. worde opgelost in het Leger en er worde opgericht het Korps Maréchaussée, waar van de leiding berust bij een XHIde Afdeeling van het Departement van Oorlog. Ongetwijfeld zal het overgroote deel van het korps G. P. gaarne tot het Legei overgaan, waarbij de functionarissen worden hersteld in hun vroegeren- of in een hoogeren rang, voor zoover zij van het Leger afkomstig zijn, terwijl tevens rekening wordt gehouden met het getal dienstjaren. De aanvulling van het Korps Maréchaussée geschiedt door aan vankelijke detacheering van personeel uit het Javaleger, met dien verstande, dat na gebleken geschiktheid en genegenheid, men voor vast daaibij kan overgaan, waar alsdan bijv. een leeftijdsgrens het oogenblik van verlaten van den dienst vast stelt. Aldus handelende wordt continuïteit verkregen, zoodat men de beschikking krijgt over een korps, waarvan het daarbij ingedeelde kader alleszins berekend is voor zijn taak. Immers tal van be schikte krachten, die nu een voor hen geëigende werkkring hebben gevonden, blijven behouden, men krijgt dan de beschikking over een bij uitstek geschikt korps, dat zeer veel zal bijdragen tot de rust en ontwikkeling der Buitenbezittingen. Voorts zal het op tal van plaatsen der B. B. dan mogelijk zijn een officier te belasten met het burgerlijk bestuur, waardoor niet alleen tegemoet wordt gekomen aan het steeds aanwezige tekort aan Bestuurs-ambtenaren, maar waardoor tevens de invloed van ons Bestuur beter gevestigd zal worden, dan thans het geval is. Een betoog te leveren, waarom het meer gewenscht is op een goed e.<:'1..<?er militair- boven burgerlijk bestuur te verkiezen is feitelijk overbodig. Er zullen slechts zeer weinig personen, bekend met de B. B. te vinden zijn, die het bovenstaande niet zullen beamen. De blijk bare tegenzin, die de Regeering toont tegen het bezigen van officieren—gezaghebbers, moet kortweg ongemotiveerd worden genoemd. (De belangstellende wordt hierover wederom verwezen naar meergenoemd artikel Caveant Consules). Het Korps worde verdeeld over 12 Districten, aan het hoofd waarvan een Hoofdofficier staat, die zich wat betreft de politie- In het M- T- 1902 No. 1 vindt men reeds toen een uitmuntend ont werp voor een Militair Gewapend Politiekorps van de hand van den toenmaligen Luitenant Boonstra van Heerdt. Wij zouden heel wat ver der zijn geweest als dat korps toen was ingesteld 36

Indisch Militair Tijdschrift | 1921 | | pagina 36