hem althans het ongestoord landen en hetrustig bezit van die plaatsen moet onmogelijk maken, zoodat door het gedwongen te leveren gevecht, al dadelijk afbreuk wordt gedaan aan de slagvaardigheid van het veroveringskorps, dan wel de vijand wordt genoodzaakt een voor hem veel ongunstiger operatiebasis te kiezen, als hij reeds dadelijk verzwakking van zijn troep wil ver mijden Tegenover de vijandelijke Divisie, wel de grootste troep die in één échelon, door welke van de ons omringende naties dan ook, kan worden overgevoerd, mag een gemengde Brigade van later te noemen samenstelling, voor bovengenoemd doel zeer voldoende worden geacht, bij den huidigen stand van ontwikkeling van CELEBES en SUMATRA. Het is een zeer opmerkelijk feit, dat de Nederlandsche Regeering, de eenige is, die niet begrepen heeft, dat toename van economische ontwikkeling der Koloniën, onvermijdelijk uitbreiding van militaire weerbaarheid tengevolge moet hebben en zoo doende is de wan toestand ontstaan, dat ondanks de reusachtige uitbreiding van bestuursbemoeienis in den Archipel en de reusachtige economische ontwikkeling van Ned.-Indië in de laatste decennia, de waarde van de beschermende weermacht vrijwel stationair is gebleven en zelfs door het te gronde gaan van de Vlooi, is verminderd! Het is gemakkelijk te voorzien, dat indien niet, althans het Leger, zeer spoedig zoodanig wordt gereorganiseerd, dat het aan zijn taak „behouden van wat tot stand is gebracht," kan voldoen, het daartoe te laat zal zijn en Insulinde het lot zal moeten aanvaarden, wat haar door vreemden wordt toebedeeld. Tot dit inzicht schijnt eindelijk ook de Minister van Koloniën te zijn gekomen, want sprak niet Z. E. bij het behandelen der Indische begrooting de woorden uit „Gelet op de tweeledige taak van het leger, zal dit een voldoend „krachtig instrument moeten zijn om den inwendigen toestand over „de geheele uitgestrektheid van den archipel te beheerschen het „daartoe vereischte minimum zal, voor zoover de troepen op JAVA „zijn gelegerd, worden samengesteld en uitgerust voor den strijd „met een aanrander van buiten." Zoo luidden de woorden, maar nu de daad Kort daarna werden denkbeelden van den Minister op het gebied van de Indische landsverdediging bekend, denkbeelden die den Kapitein KROON in het Wetenschappelijk jaarbericht der Indische Krijgskundige vereeniging deden schrijven „Met eenige verbazing zal zeker het officierskorps kennis hebben „genomen van de berichten over de uitlatingen van den nieuwen „Minister van Koloniën over het verdedigingsvraagstuk, kort na „zijn optreden gedaan. Hoewel het tot blijdschap mag stemmen, „dat Z. Exc. van meening is, dat Indië verdedigd moet worden, Gelijk bekend, is de Regeering thans voornemens in de defensie gron dige verbetering te brengen. Red. 41

Indisch Militair Tijdschrift | 1921 | | pagina 41