„zoo geeft de bijgevoegde verklaring dat het Indisch Leger, zooals „het nu is, reeds iets voor die verdediging te beteekenen heeft, toch „de overtuiging, dat de hooge dignitaris, althans in dit onderdeel „van zijn departement, toenmaals nog onvoldoende was ingewerkt." Nu echter, nu men veronderstellen moet, dat dit inwerken wèl heeft plaats gehad, zien wij den Minister voor den dag komen met een reorganisatieplan van het leger voor een strekte van 32000 man Daar reeds nü op de Buitenbezittingen noodig zijn gebleken (behalve de G. P.), circa 10.000 man troepen, een sterkte, waar aan, zooals uit de laatst gehouden conferentie met de Gewestelijke Bestuurders bleek, deze gezaghebbenden niet durfden tornen, zoo rest voor het Javaleger nog circa 22000 man troepen. Beschouwen wij nu eens bijv. de Japansche Divisie, die een totale sterkte aan minderen heeft van 19150 man, dan zou dus op een gelijkwaardigen grondslag bouwende, het JAVA leger weinig sterker worden dan één Divisie Hiermede is dus het reorganisatie plan van den Minister zonder meer beoordeeld en aangezien een deugdelijk organisatie plan voor het Ind. Leger ten slotte door die autoriteit zal moeten worden bepleit in Nederland, zoo stemt het tot moedeloosheid ten opzichte van het te behalen succes, indien men de verbluffende onwetendheid van het Departement van Koloniën op dit gebied zóó aan het licht ziet treden Gedachtig echter aan hetDespereert niet2) van den Groot- Hollander COEN en in de flauwe hoop, dat eenige voorlichting toch nog zou kunnen baten, zetten wij onze beschouwingen voort Het eiland JAVA vergemakkelijkt door zijn langgerekten vorm de strategische verdediging niet. Het is als bestaande uit drie vakken te beschouwen, West- Midden- en Oost JAVA, waar de vijand in elk vak, gelukkig slechts weinige, voor landing geschikte punten vindt. Daar aan hèm de keuze van het landingspunt ligt en hij door demonstratie op een geheel ander punt, ons omtrent zijn doel kan misleiden, zoo kan de strategie van het I. Leger niet anders zijn dan den vijand een Divisie in front en twee ter hulpe snellende Divisiën te bieden. Bij de thans voorgenomen reorganisatie van het Leger in twee Divisiën kan van dit principe weinig terecht komen, omdat deze telaat zullen komen, als men ze concentreert, zoodat de afdeeling, die het eerst en het spoedigst den vijand het hoofd moet bieden,' altijd te zwak zal zijn en de kans op partiëel geslagen worden, feitelijk al inhaerent is aan die organisatie. Maar verder valt te vreezen, dat die reorganisatie eigenlijk een wassen neus zal blijken te zijn, omdat in verband met de reeds 42 Veiligheidshalve zouden ook wij niet willen „tornen" zie 1. M. T. Maart- maar het feit, dat de Gew. Bestuurders willen houden, wat er is, levert nog geen b w ij s voor de noodwendigheid van het aanwezige aantal. Dat bewijs is immers niet te leveren. Red. 2) Juist, men zie de defensieplannen. Red.

Indisch Militair Tijdschrift | 1921 | | pagina 42