bestaande dislocatie der troepen, deze om de kostbaarheid weinig of niet zal kunnen worden gewijzigd, zoodat de samenhang en aan voering van een Divisie, die verspreid ligt van Bantam tot KEDOE of van KEDOE tot SOERABAIA al zeer problematisch zal zijn. Ten slotte zal aldus handelende, de eenige verbetering gelegen zijn in een betere behartiging van de promotie der Officieren verbetering in de waarde van de weermacht brengt zij niet De minimum sterkte aan troepen zal dus (behalve de troepen op de B. B.), naar onze meening op Java moeten bedragen drie Di- visiën en aangezien er geen enkele reden is om bij het organiseeren van deze Divisiën naar buitenlandse h-m o d e 1, een andere samenstelling en sterkte te nemen, dan bijv. de Japansche of Br. Indische, zoo geeft een rekensommetje te zien, dat de sterkte van het JAVA leger alsdan zal moeten bedragen 57450 man, waarvan circa 15000 non-combattanten of 53196 man, waarvan circa 14000' non-combattanten (Br. Indië). Ook al kunnen wij minder kwistig bedeeld zijn met non-combattanten, zoo is het duidelijk, dat ons veldleger op Java evenwel niet minder dan 50.000 man sterk mag zijn ook met een onvoldoende organisatie van 2 Divisies, zou het nog altijd minstens een sterkte van 34000 man moeten hebben. De door den Minister aangegeven sterkte van 32000, waarin begrepen moeten zijn de troepen op de B. B. is dus nergens op gebaseerd. Het is hier echter de plaats om een andere dan de gebruikelijke, n. 1. een specifiek Indische samenstelling der Divisie te bepleiten. N. m. m. ziet men bij de organisatie en uitrusting, ja zelfs voor de oefening van ons leger, te veel naar het buitenland. Daardoor wordt over het hoofd gezien, dat al bestaan er zeer zeker bepaalde algemeene voorwaarden, waaraan de organisatie van eene weer macht moet voldoen, toch ieder leger den stempel behoort te dra- gen van de nationale omstandigheden en de aardrijkskundige hoedanigheid van het land, waartoe het behoort, en welke het ter goedertijd zal moeten verdedigen. In een land nu als JAVA, met zeer afwisselende terreinvormen, met een overgroot aantal terreinafscheidingen, waar zoowel de strijd in het gebergte als in de laagvlakte kan worden gestreden, in een land, dat door zijn langgerekten vorm, een verspreide dislocatie van troepen-eenheden noodig maakt, welke slechts langs een enkelen hoofdweg en spoorweg in de lengterichting des eiland kunnen worden vervoerd, komt het mij meer logisch voor de Divisie te doen bestaan uit slageenheden van niet te groote sterkte, die handelbaar zijn en die door een zoogoed mogelijke com binatie van nrenschen en wapens, vechtmassa's vormen, die op zichzelf reeds in staat zijn iedere opdracht te vervullen, terwijl bij eene Div. in regimentsverband deze groepen telkens moeten wor den samengesteld. Tevens wordt daardoor tegemoet gekomen aan de minder gunstige omstandigheid, dat het Indische leger is. samengesteld uit verschillende landaarden, die een ongelijke ge- vechtswaarde bezitten. Door een combineeren in kleiner verband van 43

Indisch Militair Tijdschrift | 1921 | | pagina 43