■die rassen en door het in ruime mate toevoegen van technische hulp middelen daaraan, wordt dit bezwaar zoo goed mogelijk verholpen De aard van het terrein verder, waarin vrijwel altijd lastige, dikwerf zeer moeilijke hindernissen voorkomen, maakt, dat een aangenomen veldslag feitelijk zal worden gestreden in vakken, waartusschen het zijdelingsch verband en de zijdelingsche onder steuning doorgaans zeer moeilijk, zoo niet onmogelijk is, zoodat een in gevecht zijnde afdeeling, een tijdlang geheel aan zich zelf zal zijn overgelaten. Zulk eene afdeeling zal dus voorzien moeten zijn van de nood zakelijke hulpwapens en diensten om hare taak, in welke omstan digheden ook, naar behooren te kunnen volvoeren. Het denken van den Divisiecommandant kan er dan voorna melijk op gericht zijn: hoeveel eenheden- en op welke wijze hij deze tot bereiken van zijn doel zal inzetten. Deze taak is reeds zwaar genoeg, omdat de nieuwere oorlogvoe ring heeft geleerd, dat over eenmaal ingezette troepen men de be schikking verloren heeft, dat deze niet van bestemming kun nen veranderen en zij zelden of nooit meer kunnen worden teruggenomen. De gemengde Brigade is tot het uitvoeren van een bepaalde opdracht op het gevechtsveld uitnemend geschikt. Geen der bezwaren aangevoerd door de tegenstanders daarvan, zijn mij ooit als klemmend voorgekomen, allerminst het argument, dat geen der Buitenlandsche legers die formatie kent Reeds de ervaring opgedaan bij onze gebrekkig uitgeruste Bri gades heeft bij mij de overtuiging gevestigd, dat deze organisatie verre te verkiezen is boven het Regimentsverband, al was het alleen maar om het feit, dat het gezamelijk oefenen, en tot één korps behooren van officieren en troepen van verschillende wapens een groote kracht geven aan zulk een vechteenheid. Behalve het boven gegeven taktische argument, schatte men dit laatstgenoemd voordeel niet gering De verwachting van de voorstanders van de Divisie met het Regimentsverband, dat men daarin de verschillende wapens even eens gezamenlijk zal kunnen oefenen, is een illusie De praktijk leert, dat van dat gezamelijk oefenen zelden of nooit iets terecht komt (zie naar het Nederlandsche leger), en dat de offi cieren der verschillende wapens feitelijk naast, niet mét elkaar leven. Men heeft het bij taktische beschouwingen over het gevecht, altijd druk over de noodige innige samenwerking der verbonden wapens, welnu, deze komt alléén tot zijn recht in het gemengde brigadeverband. Het is daartoe niet noodig, en o. i. zelfs ongewenscht, deze middelen m een bepaalde hoeveelheid permanent bij een onderdeel der Div. in te deelen. De benoodigde hoeveelheid hangt immers van om standigheden af!

Indisch Militair Tijdschrift | 1921 | | pagina 44