1. De veldartillerie is minder geëigend om in het terrein te wor den gebezigd 2. In zeer vele terreinen, blijft de V. A. nagenoeg aan de wegen gebonden en is men zelfs soms gedwongen deze op of aan de wegen op te stellen 3. Het Indische terrein maakt den geschutsstrijd op groote afstanden zelden mogelijk, het vuren op Infanterie op afstanden boven de duizend M. is door de onzichtbaarheid daarvan vrij wel altijd uitzondering, hetgeen dus een lang kanon over bodig maakt 4. De G. K. T. werking van een projectiel van 7 c. M. is op afstanden boven de tweeduizend M., op zelfs vluchtig gedekte doelen, zeer gering, kamponghuizen en geboomte kunnen die uitvoering tot nul reduceeren. 5. De behoefte aan plongeerend af te geven vuur, om de in onze terreinen zoo gemakkelijk gedekt op te stellen troepen beter te kunnen treffen, wordt zeer gevoeld. (Men zou dit bij veldgeschut alleen kunnen bereiken door verminderde ladingen te nemen. Hierdoor keert men echter weder tot de gescheiden lading terug en ontneemt men het kanon het karakter van snelvuurgeschut, dat de eenheidspa troon vere'scht). 7. In den laatsten oorlog bleek de behoefte aan geschut, dat de Infanterie zoo dicht en zoo snel mogelijk volgen kon V. A. is daartoe zeer weinig geschikt. AI deze redenen doen mij voorstellen de Veldartillerie voor ons leger af te schaffen en daarvoor in de plaats te nemen een berg- kanon van 7 c. M., met brisantgranaat. Het uiteennèembare bergkanon van Scheider wordt als een uit nemend type genoemd, dat ook dadelijk leverbaar zal zijn. Bij de Artilleristen bestaat wel tegenzin tegen de schroefsluiting, maar zij mogen bedenken, dat een deugdelijk type bergkanon met Kruppsluiting nog niet bestaat, dit zou dus weder ontworpen moe ten worden, waarmede in deze tijden zeker jaren heen zouden gaan! Een bergkanon als bovenbedoeld, heeft een voldoende krachtig projectiel om den vijand in de eerste phasen van het gevecht in bedwang te kunnen houden, daar de vuuropening vrij spoedig vol gen kan en men het geschut vrijwel overal, waar men dit verlangt, kan opstellen. 2) 48 Vooral zijn ook meer gekromde banen gewenscht om gemakkelijker gedekte opstellingen voor de stukken te vinden, in het bijzonder, als men deze niet te ver van de eigen inf. en (of) van de waarneming (Bij Comdt) wil opstellen. Veldartillerie is dan in het Indische terrein in hare opstellingen vaak zeer beperkt en dikwijls gedwon gen, zeer schadelijke randstellingen in te nemen. Red. 2) Ook in Zwitserland gaan meermalen stemmen op om de veldart. door geschut met meer gekromde banen te vervangen, zie b. v. 1. M. T. Dec. 20 blz. 1078. Red.

Indisch Militair Tijdschrift | 1921 | | pagina 48