Comb, n.-comb. Per transport 44072 10420 Bezetting Soerabaja Bezetting Batavia Maréchaussée buitenbezittingen Maréchaussée JAVA 1000 1000 15951 1863 Totaal 63886 '0420 74306 MILITIE. Het zal, na hetgeen de jongste geschiedenis ons heeft geleerd wel duidelijk zijn geworden, dat, alhoewel het een alge meen grondbeginsel in de staatswetgeving is geworden, dat ieder inwoner verplicht is deel te nemen aan de verdediging des rijks, in de militielegers van den tegenwoordigen tijd het groote gevaar schuilt, dat de leden daarvan den invloed ondervinden van de politieke stroomingen, waaraan zij ook in de burgermaatschappij onderhevig zijn, zoodat bij tegenslag, verschillende ongewensc e uitingen plaats grijpen, die zelfs zoodanige afmetingen kunnen aannemen, dat zij o. a. de ineenstorting van het zoo machtige Duitsche Rijk hebben veroorzaakt Zooveel te meer is dit gevaar aanwezig in koloniën, waar nog lano' geen associatie van blank en bruin bestaat, waar de massa deHnboorlingen nog op zulk een bescheiden peil van ontwikkeling staat, dat zij in verband met de Oostersche mentaliteit, buiten gewoon gemakkelijk kan worden misleid door godsdienstige of politieke geestdrijvers, en waarbij nog de omstandigheid komt, dat nóch onder de Europeanen, noch onder de Inboorlingen feitelijk een openbare meening bestaat, die corrigeerend zou kunnen wer ken op verkeerde stroomingen. Daarom is eigenlijk slechts het vrijwilligerleger in kolomen op zijn plaats als machtsmiddel der Regeering tot het handhaven van het gezag, zoowel naar binnen, als naar buiten. De geschiedenis is alweer daar, om te bewijzen, dat niettegen staande de Regeering dikwijls op ongeloofelijke wijze tekort schoot in de betaling en verzorging van ons Indisch Leger, dat Leger nim mer zijn plicht verzaakte, dat het ondanks de verschillende rassen, waaruit het is samengesteld en de verschillende godsdiensten, die zijn soldaten belijden, steeds onmiddellijk is opgetreden waar en tegen wélken volksstam de Regeering noodig achtte, dat het han delen zou. j Communistische, socialistische of bolshevistische propaganda, die noodlottig werkten op militielegers, hebben in ons leger geen vat, mits natuurlijk officieren en onderofficieren zelf niet in die richting worden gedreven. De uitbreiding'van het leger met de bovengenoemde negentien duizend man vrijwilligers zou wel geen bezwaar zijn voor de schat kist, doch er is een andere zaak, die het toch noodig maakt, uit 51

Indisch Militair Tijdschrift | 1921 | | pagina 51