Men sla dus een anderen weg in en stelle voor Java, evenals op Madoera thans geschiedt, het Barisanstelsel in, dat geheel in den volksaard ligt Tot het op de been houden van de benoodigde afdeelingen Barisan, drage men het noodige aantal Hooiden van Regentschap pen op (Solo levert reeds zijn contingent Legioen) om troepen Barisan op te richten, die organiek bij de naastbijliggende Brigade zijn ingedeeld en alleen bij de Brigade- en Divisie oefeningen in het taktisch Brigadeverband treden. De Regenten zijn zelf Eerechef van deze troepen, die worden opgeleid door Europeesche officieren en waarbij het noodige administratief en onderwijzend kader van het Leger is ingedeeld, terwijl de Inlandsche Officieren door den Regent ter benoeming worden voorgedragen. Deze troepen worden niet gekazerneerd, doch op de centra wor den slechts enkele gebouwen opgericht als exercitie- en gymnas- tiekloodsen, bureaux, rust en strafkamers. Aldus worden miliioenen bespaard op gebouwen, terwijl het Barisanstelsel, zooals gezegd, geheel aan den volksaard past. Indien de Regenten zich in het bijzonder interesseeren voor de instelling, die niet anders dan hun aanzien kan verhoogen, en bij het aanstellen tot Barisan oordeelkundige selectie toepassen, dan heeft men daarin een deugdelijk en weinig kostbaar middel tot het op sterkte brengen van de weermacht. Voor degenen, die minder bekend zijn met de Barisan van Ma doera diene de toelichting, dat de leden ervan, wat discipline en vakkennis betreffen, slechts weinig of niet onderdoen voor den Inlandschen beroepssoldaat. Daar de bedoeling verder is om bij elke Brigade slechts één Bataljon Barisan in te deelen, en de overigen de taak van non combattanten te doen vervullen, kan in oorlogstijd wederom een selectie worden toegepast uit deze troepen, en dus de besten wor den ingedeeld bij het Leger, als strijdend gedeelte. F. J. P. SACHSE. (Slot volgt). 8. DE AAN- EN AFVOER BIJ HET VELDLEGER. door J. M. BARETTA, Kolonel der Infanterie. (Slot). III. Diergeneeskundige Dienst. Werd bij den geneeskundigen dienst gewezen op de ingewikkel de gezagsverhoudingen, de regelingen in het „Voorschrift voor den Militaire Diergeneeskundigen dienst" (V. M. D. D.) voor den afvoer Ook voor Makassar en Padang is dit het geval. 54

Indisch Militair Tijdschrift | 1921 | | pagina 54