wordt, dat gebruik gemaakt wordt van de maritieme of econo mische voordeelen, die hij door de bezetting wenschte te verkrijgen. Gedurende een conflict, waarin wij niet zijn betrokken, zal-in verband met onze ligging alleen eene uiterst nauwgezette hand having van de neutraliteit ons buiten den oorlog kunnen houden en deze zal slechts kunnen worden verkregen door een behoorlijke maritieme weermacht. Voor het handhaven van orde en rust in ons uitgestrekt eilan denrijk is eene uit talrijke eenheden bestaande maritieme weer macht onmisbaar. De in 12 jaar te scheppen vloot moet als het uiterste minimum worden beschouwd. Het overgroote deel van dit materieel zal nieuw moeten worden aangeschaft. Het is echter ongewenscht reeds dadelijk eene regeling vast te stellen voor de aanschaffing- van al dit materiëel. In verband met de snelle ontwikkeling der techniek zou het niet mogelijk zijn thans reeds nauwkeurig de eischen aan te geven, waaraan schepen en vliegtuigen, die eerst na verscheidene jaren zouden zijn te bouwen of aan te schaffen, zullen moeten voldoen. Eveneens zouden bezwaren worden onder vonden bij de raming der kosten, terwijl er ten aanzien van de vorming van het personeel tal van onzekere factoren zijn, die het onmogelijk maken eene organisatie b. v. voor een 10-tal jaren aan te geven. Daarom wordt de aanschaffing van het materiëel voorshands beperkt tot een deel van hetgeen in het algemeene plan als totaal voor den eindtoestand is aangegeven. De termijn van afwerking van dit beperkte plan is gesteld op 6 jaren. Het in dezen termijn aan te schaffen gedeelte van het materiëel moet zoodanig worden gekozen, dat alsdan eene logische verhouding bestaat tusschen het aantal der verschillende scheeps- typen en dat organisatorisch een systematisch geheel verkregen is, zij het ook op een kleiner schaal dan het algemeene plan. Aan de hand van de opgedane ervaring zal dan tijdig voor het einde van den eersten termijn van 6 jaren een plan zijn vast te stellen voor den nader te bepalen tweeden termijn. Snellere aanbouw of aankoop, hoewel door de commissie ge- wenscht, bleek onmogelijk door financiëele en personeele bezwaren. Ter toelichting van het voor den dienst in Indië aangewezen materiëel, diene het volgende De onderzee-booten zullen de kern der zeestrijdkrachten vor men. Zij moeten aan de volgende eischen voldoen Boven water eene snelheid van 15 mijl, geruimen tijd vol te houden één kanon van 7.5 a 10 c. M., tevens luchtafweergeschut grootafstandstorpedo's, 6 lanceerinrichtingen waterverplaatsing ongeveer 800 ton aan de oppervlakte en bestand tegen waterdruk op 60 M. diepte. De thans in aanbouw zijnde kruisers Java en Sumatra, voorzien van 10 kanonnen van 15 c. M., passen in de thans voorgestelde 6

Indisch Militair Tijdschrift | 1921 | | pagina 6