De maritieme etablissementen, kazernes, ateliers enz. zullen komen ten O. van de bestaande havenbasins, n. 1. aan de thans aldaar bestaande visschershaven. Voor het steunpunt in den Riouw-archipel is een zeer geschikt punt gevonden. Inrichtingen voor het doen van kleine herstel lingen zullen aldaar moeten worden opgericht. Soerabaja als hulpsteunpunt voor het O. deel van den archipel bezit reeds eenige maritieme inrichtingen en blijft behouden, er zullen echter geen hoogere kosten meer aan worden besteed, dan strikt noodig is om te kunnen voorzien in de behoefte van de eerst volgende jaren. Voor Makassar is ontworpen eene batterij van 4 kanonnen van 15 c. M. Voor olie-opslagruimte in de steunpunten moet gezorgd worden, daar de toekomstige Vloot bijna uitsluitend olie als brandstof zal gebruiken. Er moet dus gerekend worden op het inrichten van de noodige olietanks. Omtrent het commando in de marine steunpunten werd beslist, dat dit zal moeten zijn in handen van marine-officieren, omdat dit noodig is in verband met de bewegingen en verrichtingen van de oorlogsschepen, die dit steunpunt tot basis hebben. Aangezien voor de verdediging van het landfront ook afdeelingen van het leger aanwezig moeten zijn, die rechtstreeks onder het bevel van den commandant van het steunpunt zullen staan, zal deze de be schikking moeten hebben over een stafofficier van de landmacht. Het Leger. Zooals reeds in het voorgaande werd gezegd is een Leger, al zal kunnen worden beschikt over een Vloot als aangegeven, even eens voor de verdediging van deze gewesten noodzakelijk. Om te kunnen voldoen aan de taak aan het Leger toegedacht, zal het zoodanig moeten worden samengesteld en uitgerust, dat daaruit kunnen worden getrokken a. een modern uitgeruste, mobiele troepenmacht tot het weer staan van een tegen Java gerichten aanval b. de bezettingen (infanterie, artillerie en hulpdiensten) voor de vlootsteunpunten, en c. de noodige garnizoenstroepen voor het bewaren van orde en rust in de Buitengewesten. j Bij de beoordeeling van de benoodigde Legersterkte is om redenen van practischen aard, met inachtneming van ons personeel en financieel „kunnen," alleen in beschouwing genomen, hetgeen bereikbaar is op den grondslag van onze tegenwoordige leger- samenstelling. Een veel grootere sterkte van het Leger zou alleen mogelijk zijn door invoering van de Inheemsche militie, welk vraagstuk echter om de in den aanvang genoemde redenen buiten beschouwing bleef. Rekening houdende met de door de Europeesche dienst plichtigen beschikbaar komende strijdkrachten, is nagegaan hoe 9

Indisch Militair Tijdschrift | 1921 | | pagina 9