Wèl zou ik de eischen willen vermelden, waaraan de recru- ten zullen moeten voldoen n. 1. 1. Niet jonger zijn dan 23 jaar; 2. Een bewijs van goed gedrag bezitten van den Burgemees ter van de plaats van inwoning 3. De zevende klasse van de lagere school hebben doorloopen 4. Geen rechterlijke veroordeeling hebben gehad; 5. Indien hij reeds in het Nederlandsche of het Indische Leger heeft gediend, geen straffen hebben gehad wegens insubor dinatie, diefstal of herhaaldelijke dronkenschap. 6. Ook worden gekeurd op de normaliteit van zijn geestver mogens. (Het aantal dégénéré's, dat in de laatste jaren in het Leger is gekomen, is ontstellend terwijl kennis van eenig ambacht tot aanbeveling zal strekken. Men moet volstrekt breken met het idéé, dat alles wat zich aanmeldt, geschikt is, men krijgt zoo doende elementen welke een fatsoenlijk man afschrikken dienst te nemen. De fatsoenlijke Hollander is nu eenmaal zulk een eigenaardig mensch, dat hij er op gesteld is, in fatsoenlijk gezelschap te verkeeren en niet in dat van Jan en alleman Indien na de invoering van een deugdelijk werfstelsel onder de tienduizenden werkeloozen die wel altijd in Nederland zullen aanwezig zijn, geen 8G00 man kunnen worden gevonden om zich betere levensvoorwaarden te scheppen, dan zal het eerst tijd zijn om te erkennen, dat het bezit van Koloniën Nederland boven zijn kracht gaat en eerst dan is men gedwongen om het Indisch Leger op andere wijze te organiseeren en eerder niet Aanvulling van het officierskader. Wat over de aanvulling van het Eur. element van het leger is gezegd, geldt a plus forte raison voor de officieren. Zeer zeker is de tot voor kort armoedige betaling van de officieren, een ernstig beletsel voor zeer velen geweest om hunne zonen voor den krijgsdienst te bestemmen, terwijl ook de jongeling, die een beroepskeuze moest doen, bij het verdwijnen van het avontuurlijke uit den werkkring van het Leger, er al bitter weinig voor moest voelen, daarbij dienst te nemen, als hij dan ook nog op minderwaardige wijze werd betaald Men zou zich echter deerlijk vergissen, indien men meende, dat de toeloop van jonge lieden uit den beschaafden burgerstand zal toenemen, alleen omdat de betaling is verbeterd Op het oogenblik wordt het getal daarvan opgegeven als drie hon derd duizend te bedragen 21

Indisch Militair Tijdschrift | 1921 | | pagina 21