Nu, na bijna negen jaren, zien wij dat, ondanks een grooten oorlog (waar toen op gezinspeeld werd) aan ons is voorbijge gaan en een Defensiecommissie (1912) haar licht heeft doen schijnen, onze vloot vrijwel geheel in den grond geboord is en wij nog slechts enkele bruikbare scheepjes bezitten Hét gedurende al die jaren aan de Vloot besteede geld is dus „werkelijk" weggeworpen Is het eigenlijk niet misdadig Zal het der kort geleden ingestelde nieuwe Defensiecommissie nu mogen gelukken een bepaald vlootplan vast te stellen En zoo ja, zal er dan, vóór de tweede groote oorlog die om den Stillen Oceaan losbarst, nog tijd zijn om het benoodigde mate rieel te bouwen Ziedaar eenige vragen, waarvan de beantwoording in optimis- tischen zin, moeilijk valt voor hem, die de treurige geschiedenis van onze Marine in de laatste decennia heeft gevolgd Maar wèl verstouten wij ons de grondbeginselen, waarop de samenstelling van onze Marine n. o. m. behoort te berusten aan te_ geven, hetgeen tot dusver door de Regeering werd nagelaten, bij den aanbouw van schepen.2) lo. De getalsterkte der Nederland omringende oorlogsvlo ten van andere Mogendheden, is zoodanig, dat door ons met geen mogelijkheid meer een eskader is samen te stellen, dat het met eenige kans op succes, zou kunnen opnemen, tegen welk onderdeel ook, van die vloten. in Nederland behoort men dus geen hoogzeevloot, doch uitsluitend kustverdedigingsvaartuigen te bezitten 3). 2e. De Vloot in Nederlandsch-Indië moet zoodanig zijn samen gesteld, dat zij: u. De strategische overval kan beletten. Zooals de toestand nu is, zou een vijand, tegelijk met de oorlogsverklaring kunnen opdagen met een deel van zijn Vloot en de onze in een enkel gevecht vernietigen, waarna zijn échelon landingstroepen, zeer spoedig kan volgen en zonder verdere moeite de gekozen landingsplaats kan bezet ten. De Vloot moet dus een zoodanige gevechtswaarde bezit ten, dat de tegenpartij een met zorg samengesteld eskader moet uitzenden, om haar op te zoeken en te vernietigen, waarmede dan zoodanige tijd heengaat, dat het Leger gele genheid heeft tot mobiliseeren en tot het treffen van die voorzieningen, welke nu eenmaal noodig zijn om de weer macht van den toestand van vrede, in dien van oorlog te doen overgaan. Het vlootplan is althans vastgesteld. Red. 2) Het artikel werd geschreven vóórdat de nieuwe defensieplannen bekend werden. ped 3) In ook het standpunt der Ned. Regeering. Red. 28

Indisch Militair Tijdschrift | 1921 | | pagina 28