b De Vloot moet een zoodanige sterkte bezitten, dat zij de schending van onze neutraliteit, met kracht kan tegengaan. D. w. z. hare samenstelling moet zoodanig zijn, dat een vijand, die reeds zijn handen vol heeft met het bestrijden van zijn tegenpartij, zich eerst wel tweemaal bedenken zal, voor hij ook nog een niet onbelangrijk deel van zijne strijd macht ter zee zal afzonderen óm de onze te slaan, om dan eerst de noodig geworden neutraliteitsschending, te volvoeren. c. Zij moet van zoodanige samenstelling zijn, dat ons es kader een welkomen steun kan geven aan de vloot van een mogelijken bondgenoot. Het nieuwe vlootplan is nog niet publiek bekend maar indien dat plan ons geen vloot geeft, die aan deze drie voor waarden voldoet, dan zouden wij meenen, dat het de voorkeur verdient „geen" vloot te bouwen en de daarvoor te besteden gelden te bestemmen aan de verbetering van de verdediging te land. Naar verluidt, zou de nieuw te bouwen vloot in het algemeen bestaan uit z. g. klein materieel, steunende op verschillende ver strekte bases in den Archipel. Mocht dit zoo zijn, dan'moet ons de kritiek van het hart, dat het in beginsel onjuist zou zijn, om voor zulk een vloot mil- lioenen in den grond te steken, alleèn om haar gelegenheid te geven hare taak te vervullen, maar ten tweede, kan zij aldus slechts het in punt a. genoemde deel van haar opdracht met kans op succes uitvoeren, echter niet door slag te leveren, doch door den vijand zooveel mogelijk te ontwijken, en in de hoop hem daaibij door duikbooten nadeel te kunnen toebrengen. Wat de gestelde voorwaarden in de ptn. b en c betreft, is het duidelijk, dat het daadwerkelijk handhaven van de neutraliteit met een vloot, die als hoofdstrijdmiddel boven water slechts enkele lichte kruisers bezit, zeer problematisch wordt terwijl een dergelijke zeemacht van klein materieel, wel zal kun nen bijdragen tot beveiliging van de vaarwaters in onzen Ar chipel. doch niet als eskader zal kunnen optreden in de vloot van een bondgenoot, die elders op den oceaan de vijandelijke zeemacht wil vernietigen. Is deze zienswijze juist, 2) dan blijft de vraag of het aldus te behalen voordeel op het gebied van landsverdediging, groot ge noeg moet worden geacht, om de uitgave van de enorme som men, die het inrichten der bedoelde steunpunten, behalve de vloot zelf, kosten zal, te wettigen. Thans wel. Red. 29 3) De kruisers vooral kunnen n. o. m. wel degelijk een zeer te waardje- ren steun voor een bondgenoot opleveren (handelsoorlog), terwijl zij ook bij de handhaving van de neutraliteit van groote waarde te achten zijn. Red.

Indisch Militair Tijdschrift | 1921 | | pagina 29