en de nood dringt, ook bij ons niet mogelijk kunnen zijn, het geen andere Natiën reeds deden, n.l. het aanbieden van verster king der weermiddelen door een groep uit de inwoneis? Indien in Indië het grootkapitaal, de groote cultures, in dustrieën, scheepvaart- en andere maatschappijen eens tot het besef wilden komen, dat het meer dan tijd is om het land, waarin zij haar kapitaal belegden, afdoende té beschermen, dan zou het een nationale daad zijn, indien zij, een enkele maal bijv. 10 °/0 van de gemaakte nettowinsten aan de Regeering aanboden met het doel de wapening, uitrusting en kazernee ring aan te schaffen, die een goed defensieleger dadelijk noodig heeft. Het zal zeker niet optimistisch gedacht zijn, als men het daardoor bijeengebrachte kapitaal voldoende groot acht om de bedoelde voorzieningen te treffen, terwijl daardoor een moreele pressie op de Regeering zou worden uitgeoefend, die niet anders dan gunstig kan werken in deze tijden van algemeene demoralisatie. Het denkbeeld is wel on-Hollandsch, maar wij doen altijd zoo gaarne het Buitenland na, hier is nu eens een aanbevelens waardig voorbeeld ter navolging Slotwoord. Het is mogelijk, dat er zijn die een nog betere organisatie voor het Indische Leger wetendat er zijn, die meenen, dat het Leger van drie Divisiën nog te zwak is voor de verdediging van Java, die een sterkte van honderd duizendman eischen Ie mieux est 1' ennemi du bien Maar laat het (met het oog op het weerlichten in het Oosten) nu eindelijk eens uit zijn met het „gepraat", laat er in 'shemelsnaam toch eens eindelijk een „daad" volgen De Regeering behoort er eindelijk van overtuigd te zijn, dat zij nu een keuze moet doen, tusschen defensieleger of politie macht, dat het bestendigen van den toestand onverant woordelijk is, omdat daarbij aanzienlijke sommen „nutte loos" worden uitgegeven en het bestaande leger toch niet aan zijn taak kan voldoen! Uit de vorenstaande bladzijden kan blijken, dat een leger, waaraan met vertrouwen de taak van bescherming van Insulinde kan worden opgedragen een minimum sterkte van 73000 man moet bezitten, 2) terwijl de vloot van zoodanige samenstel ling behoort te zijn, dat zij een waardevol hulpmiddel vormt bij de landsverdediging. Het oogenblik is daartoe al heel ongunstig. Red. 2.) De Maj. v/d G. S. A. Winter komt in zijn Lezing in „krijgsweten schappen," hoewel langs geheel anderen weg, tot dezelfde sterkte. 33

Indisch Militair Tijdschrift | 1921 | | pagina 33