kerd en evenmin de uitwerking dezer wapens ieder voor zich door een bijzondere regeling zijn opgevoerd (b. v. indirecte rich ting mitrailleurs e. d.Het weer is helder; Zuidwesten wind van 3 M. per seconde 2). De voorhoede van blauw is over een breed front op 400—800 M. tegenover de algemeene lijn A.-B. tot staan gebracht, met name voor wat het hier beschouwde gedeelte betreft, is de voor hoede tot de spoorbaan doorgedrongen. De artillerie der voorhoede is voornamelijk tegen A. in werking gekomen. De Div. Cdt. besluit rood onverwijld in front en omvattend aan te grijpen. Hij vormt daartoe meerdere gevechtsgroepen (g.g.) De g.g. Merg is een der g g., welke den vijand in front zal aanvallen en bevindt zich op het oogenblik, dat het aanvalsbevel van den Div. Cdt. gegeven wordt, in marschcolonne met het hoofd op 8 K. M. Zuid van Station C., dus ter hoogte van paal 12 van den marschweg (Zuid-Noord) 3). Samenstelling g.g. Merg (was tevens marschorde) 8 R. I. (1 Comp. als spits vooruit). 2e Comp. Pioniers. I- 4 R. V. A. N. B. Luit.-Kol. Merg is Cdt. 8 R. 1. en behoudt het bevel daarvan. Het aanvalsbevel van blauw uitgegeven ten 11.00 voorin, houdt (na mondeling door den Div. Cdt. gegeven toelichting in den zin van het vorenstaande) ten aanzien van g.g. Merg o.in. in lo. Vijand is met voorste troepen ter verdediging ontwikkeld langs F., beek. Volgens vliegerverkenning is roode artillerie in stelling Oost van driesprong driehonderd Meter Noordoost van F. hoeve De ontmoeting van twee zich beide in marschcolonne bevindende partijen, zal tegenwoordig in verband met de vliegerverkenning slechts zelden voorkomen. Eerder zal een der partijen, als regel de zwakste, besluiten althans aanvankelijk zich tot de verdediging te bepalen. De aanval op een verdediger, die zich nog in het hier geschetste ontwikkelingstijdperk der verdediging bevindt,"zoomede deze verdedi ging, kunnen evenwel nog als een ontmoetingsgevecht beschouwd worden. 2). Het weer heeft invloed, zoowel op het gebruik van gassen door de blaasmethode (in den bewegingsoorlog uitgesloten) als van gasgrana- ten. Hoe minder krachtig bij gebruik van gasgranaten de wind is, des te beter is de uitwerking. Warme zonneschijn is door het ontstaan van vertikale luchtstrooming ongunstig voor de toepassing van gas. 3). Aangenomen is, dat tijdens het verkennend gevecht der voorhoede, de blauwe versterkte divisie, door uitbuigen "van onderdeelen uit de marschcolonne een breeder front, bestaande uit meerdere colonnes, heeft ingenomen. Een dezer colonnes is de g. g. Merg. Dit innemen van een breeder front door eene divisie moet tegenwoordig op minstens 10 K.M. van den vijand geschieden, 35

Indisch Militair Tijdschrift | 1921 | | pagina 35