worden verschillende bezwaren ondervonden; door de groote verscheidenheid nl. in gewicht en afmetingen van de kisten en pakken gereedschappen is het niet mogelijk gebleken om de paarden zoodanig te bevrachten, dat zij gemakkelijk kunnen loo- pen. Bij manoeuvres werd hiervan dan ook hinder ondervonden, zoodat men naar betere wijze van opladen gezocht heeft door de draagbokken te wijzigen en de afmetingen en het gewicht der kisten, voor zoover zij op draagpaarden moeten worden vervoerd, te veranderen. Moge het intusschen gelukt zijn voor dit niet gemakkelijke vraagstuk een bevredigende oplossing te vinden! Het vervoer op draagpaarden zal uit den aard der zaak een grootere bewegingsvrijheid veroorloven, doch daar staat tegen over, dat de gevechtstrein in omvang toeneemt en men meer menschen en meer paarden heeft te verplegen dan bij het trans port op treinkarren. Het medevoeren van de velduitrusting op twee treinkarren bleek goed te voldoen; bij de manoeuvres, die ik meemaakte, bleken deze karren, dank zij hun geringe spoorwijdte en betrek kelijk gering gewicht, op de meeste paardenpaden en zelfs op enkele breede voetpaden te kunnen volgen. Echter is het zaak om op wegen, waarin hellingen van 4 5° voorkomen, eenige mannen bij elke gereedschapskar in te deelen, teneinde hulp te verleenen bij het klimmen; ook is het wel eens noodigeenman toe te voegen aan den geleider der kar om onwillige paarden te bedwingen of defecten aan het paardentuig te herstellen. Met het oog op de bestaande regeling, waarbij de geleiders van in- heemsche paarden hun eigen tuig moeten gebruiken, worde hier opgemerkt, dat dit tuig over het algemeen in verwaarloos den toestand verkeert en van huis uit van een onsoliede kwali teit is, zoodat het noodzakelijk is, dat le. de met den inhuur belaste officieren het leer- en touwwerk streng keuren, 2e. de korpscommandanten er zorg voor dra gen, dat bij hunne treinen beschikt wordt over een voldoe 'n de hoeveelheid reservetouwvoor strengen. Behalve de genoemde artikelen beschikt de sectie genietroepen bij haren gevechtstrein nog over een kreebrug met toebehooren, lang 12 M., breed 1.30 M., te vervoeren op 2 Austr. draagpaar den. Ten slotte is bij dezen gevechtstrein nog een pakpaard in gedeeld voor het transport van 2000 geweerpatronen in 14 mu- nitieblikken. Een enkele opmerking wensch ik hier te maken over de kree- brug. De proeven hebben nog niet tot een veranderde draagwijze geleid. Red. 3

Indisch Militair Tijdschrift | 1921 | | pagina 3