Merg 11.25 voorm., alvorens hij zijn verkenning begint (bevel No. 4) „1-8 R. 1. met 2e comp. Pion. marcheert langs marsch- „weg en aan weerszijden daarvan en houdt halt ter hoogte „van paal zestien. (Driesprong aldaar vrijhouden). „Een compagnie hoogte 35 Noord van Schaapskooi doen „bezetten. „11-8 R I. buigt af naar H. Hoeve alwaar in boomgaard „halt gehouden wordt. Een comp. hoogte 31 doen bezetten. „III 8 R. I. (zonder M. P.) en regimentsbatterij volgen „1-8 R. I. op achthonderd M. langs marschweg gedekt „halt houden l2) „T. A. van het regiment naar Schaapskooi Zuid van hoogte 35. „Gevechtstreinen blijven voorloopig bij de onderdeelen. „De keukenwagens :s) verzamelen gedekt bij paal dertien van „marschweg onder bevel sergeant aan te wijzen door 1-8 R. I. „Geneeskundig personeel en materieel verzamelen gedekt bij „Paal veertien van marschweg" 14). Luitenant-Kolonel Merg berekent, dat het infanterieonderdeel, dat den grootsten afstand moet afleggen (11-8 R. 1.), ten 12.45 nam. zijn voorloopige aangewezen plaats (hoeve H.) in de ge- vechtsstrook kan hebben bereikt, met eene compagnie vooruit geschoven (bij hoogte 31). Wilde men nu de infanterie zonder tijdverlies ontwikkelen, dan zou het gewenscht zijn, dat de bevelen, welke het gevolg zijn van de verkenning van den Cdt. g. g. Merg de bataljons ten 12.45 nam. bereikten. Aldus zou ongeveer 5/4 uur ten behoeve van de verkenning c. a. voor de zen Cdt. beschikbaar zijn. Hoe gewenscht ook het beperken van tijdverlies in dit geval is, de infanterie mag het dekkend terrein (in dit geval de lijn H. hoeve-Halfweg) ook op dezen afstand van den vijand niet verlaten en een meer open gedeelte niet betreden, alvorens de daarbij ingedeelde veldartillerie in stelling '2) De afdeeling artillerie blijft dus tijdens de verkenning door afd. cdt. aanvankelijk achter. Daardoor is zij minder blootgesteld aan vuurover- valling door in stelling staanden vijand, waarvoor zij in marschforma- tie zeer kwetsbaar is. Van af het oogenblik, dat zulks waarschijnlijk is (10 K. M. van den vijand) moet sprongsgewijze van dekking tot dekking worden vooruitgegaan. Nadat de afd. cdt. de stellingen enz. heeft vastgesteld, kunnen de batterijen door rechtstreeks (gedekt) daarheen af te buigen en in versneld marschtempo de gevaarlijke zo ne snel doorschrijden'zonder door de eigen infanterie op den marsch weg te worden belemmerd. De door het afwachten verloren tijd zal zoodoende als regel ruim worden ingehaald. Het voorbijrijden van de infanterie langs den marschweg, zooals vroeger geschiedde, is door de kans van artillerie-vuur, hoogst gevaarlijk. I3) Natuurlijk niet die van den bagagetrein van het regiment. H) Alle verzamelingen van onderdeelen uit een marschcolonne geschie den zoo mogelijk in de richting van den marsch i. c. dus vóór de voorste der te verzamelen onderdeelen. Naarmate de troepen het verzamelpunt voorbijtrekken, kunnen de betrokken onderdeelen uit de colonne buigen. 40

Indisch Militair Tijdschrift | 1921 | | pagina 40