staan een groote verscheidenheid van Iegeringsmiddelen tot in details vermeld. In een stelling- zoowel als in een bewegings oorlog zullen veelal de meest eenvoudige bivakinrichtingen worden toegepast, die dan grootendeels door de verschillende troepensoorten zelf zullen moeten worden uitgevoerd, en wel wegens de te geringe sterkte aan pioniers. De werkzaamheden der genietroepen zullen zich daarbij in hoofdzaak bepalen tot het voorzien in de behoefte aan drinkwater, het inrichten van stallen, veldbakkerijen e. d. Met het oog hierop wordt bij de oefeningen van de veldcompn. dan ook zeer terecht slechts een beperkte tijd besteed aan bivakinrichtingen en meer aandacht gewijd aan andere werkzaamheden, die te velde vaker zullen voorkomen. b) Gemeenschapsmiddelen. (Handboek K. G. deel III). Het aanleggen van wegen vordert veel tijd en arbeids kracht, men zal daarbij in tijd van oorlog dus veelal burger arbeiders moeten bezigen en ook kunnen bezigen, wanneer het werk geschiedt buiten het bereik van 's vijands vuur. Doordat de wegen een zeer grooten invloed op den gang der operaties uitoefenen en het gebruik van zware vrachtauto s een spoedig bederf daarvan veroorzaakt, is het onderhoud van de wegen in het etappengebied en nabij het gevechtsfront van het hoogste belang De weinige beschikbare pioniers zullen hiervoor niet gebezigd kunnen worden en zoo zal het nabij het gevechtsfront ongetwijfeld kunnen voorkomen, dat infanterie en ook andere wapens belast worden met wegarbeid. Een en ander maakt, datook de andere wapens in wegarbeid geoefend moe ten worden; dit zou kunnen geschieden door genietroepen, zoo wel als infanterie, af en toe tewerk te stellen bij wegenaanleg, uitge voerd onder beheer van den Gew. Geniedienst (waardoor A. O. 1886, No: 40, §1, sub 1°, in toepassing zou worden gebracht) of van de B. O. W. Ik geloof niet, dat Genie en B. O. W. hier be zwaren zouden tegen hebben de voorgeschreven uitbetaling van werkgelden kan dienen om den fuselier te verzoenen met het idéé, arbeid te moeten verrichten beneden zijn waardigheid2) de officieren en het kader zijn er om dit verkeerde idéé bij de manschappen weg te nemen. In Noord-Frankrijk deed men bij de militaire wegen voor ge woon verkeer de volgende nieuwe ervaringen op:"3) De cursiveering is van ons. Red. 2) O. i. is zulks h eel e maal niet beneden zijn waardigheid. Red. 3) Ontleend aan het zeer lezenswaardige werk: „Le service des Routes Militaires pendant la guerre 1914-1919'' par Lieut.-Colonel LORIEUX, du service des Routes Militaires. 5

Indisch Militair Tijdschrift | 1921 | | pagina 5