F. Opheffen van verschillende onderwijsinrichtingen. 1. D: Cadettenschool. De commissie acht het noodzakelijk, dat de C. S. wordt op geheven. Deze inrichting is niets anders dan een kostschool met al de gebreken van deze. Zij geeft aan de K. M. A. leerlingen, die althans in de laatste tien jaren in aanleg, ijver en gedrag ten achter staan bij de cadetten, die van de Hoogere Burgerschool afkomstig zijn. De C. S. is een overbodige, zelfs schadelijke instelling; schadelijk, omdat zij aan ouders van minder geschikte jongens de gelegen heid geeft, deze onder dak te brengen ter opleiding tot officier, terwijl eene aangegane verbintenis van weerskanten slechts onder bezwarende voorwaarden is te verbreken. 2. Centrale Cursus en Hoofdcursus.2) Deze inrichtingen zijn overblijfselen uit den tijd, toen de beste onderofficieren, die in den troep dienden, aan de Regimentscur sussen werden opgeleid tot den H. C. alwaar zij "de verdere vorming tot officier ontvingen. De opleiding gaf wel niet denzelfden waarborg voor algemeene ontwikkeling als die aan de K. M. A., maar de van den H. C. afkomstige officieren hadden op hunne collega's, opgeleid aan de K. M. A., voor, dat zij den troep door en door kenden. Die toestand bestaat feitelijk niet meer. De Centrale Cursus van thans is vrijwel geheel bevolkt met korporaals en sergeanten van het Instructie-Bataljon, die nooit in den troep hebben gediend. De opleiding tot officier langs den H. C. heeft dan ook geen reden van bestaan meer, daar het groote voordeel van het kennen van den troep is vervallen. De beide inrichtingen behooren, naar het oordeel der commissie, te worden opgeheven. Men geve echter aan beroepsonderofficieren, die werkelijk in den troep dienen, gelegenheid, om tot officier te woiden opgeleid, op de wijze, als ender C is aangegeven 3. De K. M. A. Deze inrichting worde omgezet in eene Mil. Hoogeschool. Q. Inspectie van het Militair Onderwijs. 3) H. De Kosten. Bijgevoegd is een staat4) waarop eene globale berekening Toch niet alleen aan ouders van minder geschikten, maar in het algemeen aan ouders, die gedwongen zijn om hun jongens goedkoop onder dak te brengen. Bovendien geeft de C. S. den Staat gelegenheid krachten op te vangen, die wellicht anders ver'oren gaan. Red. 2) Voor de opheffing van den Hoofdcursus voelen we alles. Men zende de ex-leerlingen van den Centralen Cursus naar de K. M. A., waartoe die cursus hen natuurlijk daarvoor geschikt moet maken. Red! 3) Niet overgenomen. Red. 4) Niet overgenomen Red, I M T 62

Indisch Militair Tijdschrift | 1921 | | pagina 62