6. HET PLAN TOT REORGANISATIE VAN HET MIL. ONDERWIJS1.) I. De plannen der Regeering tot samensmelting van den H. C. en de K. M. A. en tot vereenvoudiging van de officiersopleiding hebben een aantal leeraren van de K. M. A er toe gebracht zich te vereenigen tot eene commissie om de eischen eener reorgani satie te bestudeeren en conclusies te formuleeren in een uitgewerkt Plan; waaraan ook in Indië ruime bekendheid wordt gegeven. Toen het plan in druk verscheen, betuigden spoedig een groot aantal der andere leeraren hun adhesie. En geen wonder. De samen stelling der commissie wijst er reeds op, dat wij hier te doen hebben met werk van menschen, doorkneed in de praktijk en op de hoogte van de toestanden. Bovendien werk, waarop de liefde tot dat werk een stempel drukte: een geheel vrijwillig onder nomen arbeid! Wie zich gaat zetten tot eene beoordeeling van dat Plan zal zich in de eerste plaats vrij moeten maken van de neiging te veel in details af te dalen. Een uur lijnteekenen meer of minder, revolverschieten volgens een Indisch reglement óf zoo iets, daar gaat het niet om! In elk programma zullen punten voorkomen, die men zelf anders zou opgesteld hebben. En bij het volgen van de groote lijnen vrage men zich voortdurend af„Ben ik niet wat te ouderwetsch. Want dit is het groote gevaar, dat men loopt bij het beoordeelen van alle nieuwe banen, dat men zoo moeilijk van de oude richting afstand kan doen 2). De traditie, wat men soms ook moge klagen, is nog niet ge storven. Traditie is herinnering! En de herinnering aan de welhaast 100-jarige K. M. A., „met die onaangenaam aandoende, schamel gemeubileerde, lokalen" met de vele en velerlei types, met het Walletje, de steile trap naar 't bureel, waar de ernstig ste reprimande gehaald moest worden, met zijn muziekkorps, ja met zijn Brugstraat wil niemand missen. Het zal niet dan „vol van leed" zijn, dat we de K. M. A. zien verdwijnen. Licht, heel licht zullen we onze herinnering aan het verleden willen vereenzelvigen met eischen voor het heden, eischen voor de toekomst en zouden dan de groote fout van velen maken, niet met onzen tijd mee te gaan. Dit artikel bereikte ons, toen het vorenstaande persklaar was. Waar hier een enthousiast voorstander aan het woord is, kwam het billijk voor, het artikel tegelijk met onze aanteekeningen op het „Plan" te plaatsen. Red. 2) Hoe ouder wij worden, hoe meer of de ervaring ons leert, dat het beproefde „oude" dat we meermalen, toen we jong waren, hielpen om vergooien, of althans ontwrichten toch feitelijk veel goeds inhield en dikwijls eigenlijk beter was, dan het andere, het „nieuwe", dat we zoo vurig propageerden! 64

Indisch Militair Tijdschrift | 1921 | | pagina 64