met gebruikmaking van H. B. S. leerkrachten, de aangewezen methode om hen de vereischte algemeene ontwikkeling het een voudigst en zekerst bij te brengen. Dit nadert intusschen reeds details, waarin ik mij niet wil verdiepen. De gewenschte methode: éérst verlofsofficier, dan beroeps officier, zal in geenen deele de opleiding voor Indië in Hol land schaden. Zelfs wordt nu de gelegenheid geopend, als in Indië verlofsofficieren opgeleid worden of beroepsonderoffi cieren de H. B. S.-ontwikkeling verkrijgen kunnen, hen aan de Mil. Hoogeschool in Holland tot beroepsofficier te vor men. Ik eindig met een gelukwensch uit te spreken aan het adres van de commissie, hopende dat de hoofdlijnen van het Plan als juist erkend zullen worden. Maar een enkel stuk traditie wil ik toch niet gaarne prijs geven de naam „Academie". Het lijkt mij een overdreven concessie, niet aan taalzuiveraars, doch wel aan de mentaliteit van het Nederlandsche volk, om de opleiding tot beroepsofficier in wat gedempt licht te stellen, door dat nieuwe woord. Het oude is hetzelfde, al stamt het uit een andere taal. En het praedicaat II. Als van zelf wil ik nog een oogenblik doorspreken over het Militair Onderwijs, al ligt dit ook buiten het Plan, al ligt het op hooger plan dan de mil. Hooge School. En wel n.a. van hetgeen de laatste tijden gepubliceerd is over de H. K. S. Met instemming lees ik in de April-aflevering van het I.M.T. een protest tegen de artikelen van A. in de Preangerbode van 7 en 8 Febr. j. 1. Ik ken deze artikelen alleen uit het orgaan (N. 1.0. Voverzicht van Maart. In hetzelfde nummer heb ik reeds mijn meening gezegd over het plaatsen van dergelijke ar tikelen in couranten en men zal dus begrijpen, dat ik v. R. bijval, waar hij van oordeel is, dat A. ons daarmee geen dienst heeft bewezen. Doch bovendien wil ik in dit Tijdschrift, het protest van v. R. een 'verlengstuk geven, door een der hoofdzaken uit A's arti kel te beschouwen. Het verwondert mij, dat A die overigens den indruk maakt er wel iets van te weten er niet de aandacht op gevestigd heeft, dat de H. K. S. opleiding nog vast zit aan een oud program, zoowel h. 1.1. als N. I. L., getuige het vak Statistiek, dateerend Evenzoo de vraag of er niet Javaansch en minder teekenen op het programma kon staan. 66

Indisch Militair Tijdschrift | 1921 | | pagina 66